Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Morfologie češtiny (AMKC10002)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AMKC10002 - Morfologie češtiny, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem je orientovat se v morfologickém systému češtiny, získat vhled do podstaty morfologické formy a funkce, zejm. v oblasti morfologických kategorií a slovních druhů.

Sylabus

Sylabus přednášky v zimním semestru:Místo morfologie v soustavě jazyka a lingvistiky.Slovní druhy: kritéria jejich klasifikace, vnitřní členění (formální i sémantické).Morfologické kategorie.Slovesné paradigma.Skloňování a časování v české spisovné normě, vztahy k jiným varietám. Třídění flexe.Variantnost v morfologii.Stylová a regionální charakteristika morfologických prostředků.Vývojové tendence v současném českém tvaroslovném systému. Sylabus semináře v zimním semestru:Seminář je zaměřen na vymezení a užívání základních termínů z morfologie, příp. morfonologie. Systém slovních druhů je prezentován na pozadí klasifikačních hledisek, jednotlivé slovní druhy se určují a rozlišují v konkrétních textech. Obdobně se prakticky ověřují a procvičují dílčí morfologické kategorie, pozornost je zaměřena na kategorie jmenné. Sylabus přednášky v letním semestru:Slova a slovní tvary v systému jazykových prostředků.Slovo jako průnik vzájemných vztahů formálněmorfologických, lexikálněsémantických a syntaktických.Funkce slov a slovních tvarů v procesu současné komunikace.Slovnědruhové přesahy, popis a klasifikace neohebných slov.Formální morfologie ohebných slov, české deklinační a konjugační typy a paradigmata.Současná morfologická norma a kodifikace.  Sylabus semináře v letním semestru:V návaznosti na přednášku se postupně opakují a procvičují jednotlivé deklinační typy substantiv, adjektiv, zájmen a číslovek a konjugační typy sloves. Morfologické formy a jejich varianty se posuzují v souvislosti s lexikální sémantikou a stylovou platností slov, přihlíží se k jejich dynamice a podle potřeby a možností se využívají konfrontace s cizími jazyky, které studenti translatologie znají. 

Literatura

Balhar, J. a kol. Český jazykový atlas 4. Praha: Academia, 2002.Čechová, M. a kol. Čeština - řeč a jazyk. Praha: SPN, 2011.Encyklopedický slovník češtiny. Praha: NLN, 2002.Komárek, M. Příspěvky k české morfologii. Olomouc: Periplum, 2006.Mluvnice češtiny II. Praha: Academia, 1986.Příruční mluvnice češtiny. Praha: NLN, 2012.Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. Praha: Academia, 2005.Šmilauer, V. Nauka o českém jazyku. Praha: SPN, 1972.

Garant

doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc.

Vyučující

doc. PhDr. Ivana Bozděchová, CSc.