Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
Předmět VS - Digitální technologie jako byznys: historie a budoucnost (ANM50565)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ANM50565 - VS - Digitální technologie jako byznys: historie a budoucnost, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Technologie a dějiny. Klíčové technologické změny v historii a jejich vliv na společnost: zemědělství; knihtisk; průmyslová revoluce 1780 - 1830 (tj. parní stroj, železnice); průmyslová revoluce 1830 - 1860 (elektřina, telegraf, domácí spotřebiče); automobil; digitální technologie a internet. Ekonomické a politické důsledky, změny rovnováhy na makro- a mikroúrovni.2. Cesta k počítačům. Jacquard, Babbage, mechanické kalkulačky, registrační pokladny, psací stroje, šicí stroje. Obchodní model autorizovaného prodeje a servisu.3. Digitální kódování dat a jeho důsledky. Hollerith a děrnoštítkové stroje, vznik IBM. Mechanizace a automatizace administrativních prací. Obchodní model rent and refill. 4. Druhá světová válka a akcelerace vývoje. Souběžný vznik počítačů v USA, Británii a Německu. Turing a von Neumann. Poválečný vývoj výpočetní techniky do počátku šedesátých let. Programovací jazyky, vojenské aplikace, SABRE. Softwarová krize (zaostávání vývoje sw za vývojem hw).5. Silicon Valley a osobní počítač. Myšlenkové a technologické kořeny: elektronický průmysl, vojenské zakázky, nezávislost, akademické zázemí, alternativní kultura. Apple versus IBM. "Kalifornská ideologie", technooptimismus a jeho vliv na politickou scénu v USA a ve světě.6. Internet do roku 1994. Vznik, záměry, "Sputnik shock" a americká reakce. Šedesátá léta a geopolitická situace. Otevřená struktura internetu jako důsledek nekomerčního původu. Hypertext od Xanadu po WWW.7. Investoři, digitální technologie jako obchodní příležitost, vznik internetového průmyslu a startupové kultury. Netscape versus Microsoft. Internetová bublina 2000, ekonomický rozbor její podstaty. Zákjladní informace o fungování finančních trhů, IPO, tržní kapitalizace versus výkon firmy. Gartnerovský hype cycle. Iluze a realita tzv. Nové ekonomiky.8. Internet od roku 1994. Hlavní společenské důsledky: bezpečnost, soukromí, demokracie, digital divide, vzdělání, způsob myšlení a duševní práce. Internet versus národní stát, pověry a realita. Mechanismy kontroly internetu (ICANN, ITU, národní legislativy). Internet v nedemokratických režimech.9. Copyright, jeho historie a možné budoucnosti. Udržitelné obchodní modely digitálních médií. Pirátství, piráti a Piráti. FOSS (free and open source software). Creative Commons.10. Startup. Proč a jak pojem vznikl, proč a čím je technologické drobné podnikání specifické. Sekundární byznys (startup jako životní styl a jako náboženství, akcelerátory apod.) Startupová scéna v ČR. Startupová filozofie versus protestantská morálka.11. Umělá inteligence. Od Turingova testu po singularitu. Společenské důsledky automatizace a robotiky.12. Technologie blízké budoucnosti. Bio- a nano-, automatizace v dopravě, vesmírné technologie, alternativní budoucnosti.

Literatura

Povinná četbaA History of the Future in 100 Objects (web)Doporučená četbaTyler Cowen; Average Is Over: Powering America Beyond the Age of the Great Stagnation (kniha, 2013)Steven Levy; Hackers: Heroes of the Computer Revolution - 25th Anniversary Edition (kniha, 2010)John Markoff; What the Dormouse Said: How the Sixties Counterculture Shaped the Personal Computer Industry (kniha, 2005)Evgeny Morozov; The Net Delusion: The Dark Side of Internet Freedom (kniha, 2011)Evgeny Morozov; To Save Everything, Click Here: The Folly of Technological Solutionism (kniha, 2013)

Garant

Ing. Petr Koubský, CSc.

Vyučující

Ing. Petr Koubský, CSc.