Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Doba halštatská a laténská 1, 2 (APA110009)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APA110009 - Doba halštatská a laténská 1, 2, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Přednášky předkládají názory na vývoj společnosti v době železné na základě studia hmotných pramenů i s metodami, kterých se při tom užívá. Součástí přednášky je seznámení se způsobem produkce potravin i s technologiemi výroby základních surovin a nástrojů (železo, neželezné kovy, kamenictví, hrnčířství apod.). Přednášky obsahují nástin využívání písemných pramenů pro poznávání dějů ve střední Evropě v době železné i základní nástin historického vývoje Evropy ve vztahu k českým zemím. Na příkladu Keltů a Germánů je ukázána problematika určování etnicity pravěkého obyvatelstva. Doba halštatská (ZS):1.    Základní charakteristiky doby železné, druhy pramenů2.    Datovací metody a chronologické systémy3.    Počátky doby železné ve stř. Evropě4.    Halštatská mohylová kultura5.    Bylanská kultura6.    Slezskoplatěnická a billendorfská kultura7.    Horákovská kultura8.    Situace ve Středomoří a tzv. knížecí sídla ve stř. Evropě9.    Tzv. knížecí hroby ve střední Evropě10.    Pozdně halštatský a časně laténský horizont v českých zemích11.    Pozdně halštatský a časně laténský horizont ve stř. Evropě12.    Interpretační modely společnosti v pozdní době halštatské ve stř. Evropě13.    Problém tzv. keltské pravlastiDoba laténská (LS):1.    Druhy pramenů, vztah písemných a archeologických pramenů2.    Krach časně laténské společnosti ve stř. Evropě3.    Tzv. keltská expanze v Evropě4.    Horizont laténských kostrových pohřebišť v českých zemích (pohřebiště)5.    Horizont laténských kostrových pohřebišť v českých zemích (sídliště)6.    Tzv. podmokelská skupina a vztahy českých zemí k jastorfské a przeworské kultuře7.    Vznik neopevněných centrálních sídlišť ve stř. době laténské8.    Sídlištní struktura a problém vzniku oppid9.    Civilizace pozdně laténských oppid 10.    Písemné prameny a historická situace v Evropě v mladé a pozdní době laténské11.    Kobylská skupina a problém pronikání prvních Germánů do střední Evropy12.    Zánik laténské civilizace13.    Otázka tzv. keltského dědictví

Literatura

Bockius, R. - Luczkiewicz, P. 2004: Kelten und Germanen im 2.-1. Jahrhundert vor Christus. Mainz.Collis, J. 2003: The Celts. Origins, Myths, Inventions. Tempus.Čižmářová, J. 2004: Encyklopedie Keltů na Moravě a ve Slezsku. Praha.Dobiat, K. - Sievers, S. - Stöllner 2002: Dürrnberg und Manching. Wirtschaftsarchäologie im ostkeltischen Raum. Bonn.Dobiáš, J. 1964: Dějiny československého území před vystoupením Slovanů. Praha.Drda, P. - Rybová, A 1998: Keltové a Čechy. Praha.Filip, J. 1995: Keltská civilizace a její dědictví. Praha.Kokowski, A. 2005: Starożytna Polska. Od trzeciego stulecia przed narodzeniem Chrystusa do schyłku starożytności. Warzsawa.Kruta, V. 2000: Les Celtes. Histoire. et Dictionnaire. Paris.Lang, A. - Salač, V. (Hrsg.) 2002: Fernkontakte in der Eisenzeit, Praha.Müller, F. - Kaenel, G. - Lüscher, G. ed. 1999: Eisenzeit. SPM IV. Basel. Pieta, K. 2008: Keltské osídlenie Slovenska. Mladšia doba laténská. - Celtic settlement in Slovakia. Young La Tène Period. Nitra.Podborský, V. (ed.) 1993: Pravěké dějiny Moravy. Brno.Rieckhoff, S. - Biel, J. 2001: Die Kelten in Deutschland. Stuttgart.Urban, O. H. 2000: Der lange Weg zur Geschichte. Die Urgeschichte Österreichs. Wien.Venclová, N. (ed.) 2008: Doba halštatská. Archeologie pravěkých Čech 6. Praha.Venclová (ed.) 2008: Doba laténská. Archeologie pravěkých Čech 7. Praha. Waldhauser, J. 2001: Encyklopedie Keltů v Čechách. Praha.

Garant

Mgr. Alžběta Frank Danielisová, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Alžběta Frank Danielisová, Ph.D.