Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do archeologie pravěku 1, 2 (APA110020)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APA110020 - Úvod do archeologie pravěku 1, 2, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

ZS1. Seznámení, diskuse se studenty. Úkol: referát - seznámení s ústředními oborovými časopisy ČR.2. Základní oborové monografie, příručky a encyklopedie. Test ze zeměpisu ČR.3. Teorie psaní odborné práce. Úkol: referát - seznámení s regionálními časopisy významnými pro obor.4. Bibliografická citace, anotace, klíčová slova. Úkol: zpracování téhož k zadanému titulu.5. Regionální časopisy (studenti - ústní presentace úkolu). Úkol: využití map v archeologii, dostupnost a podmínky získání různých mapových děl.6. Bibliografická citace atd. - vyhodnocení. Technické a formální náležitosti psaného textu.7. Využití map v archeologii (studenti - ústní presentace úkolu). Úkol: rešerše k zadanému tématu.8. Vývoj a  aktuální stav územně správního členění ČR.9. Informační zdroje v archeologii a jejich vytěžování. Úkol ze 7. hodiny - vyhodnocení.10. Přírodní podmínky a archeologie. Test - poznávání základních druhů stromů a kulturních rostlin.11. Zpracování nálezové zprávy - struktura, základní literatura. Zadání souborů.12. Závěrečný zápočtový test.13. Vyhodnocení testu. Vyhodnocení práce v semestru. LSTěžištěm práce ve druhém semestru je orientace v archeologických pramenech a způsobech jejich třídění a zpracování. Dovednosti a znalosti se získávají a upevňují formou diskusí, testů a referátů. Studenti průběžně prezentují seminární práce a osvojují si tak návyky a dovednosti potřebné k vystupování na odborných fórech. Semestr se ukončuje zápočtovým testem.1. Zadání seminární práce (osobnost české archeologie a významná lokalita s ní spjatá). Referáty prezentují studenti postupně v průběhu semestru.2. Základní teoretické směry kulturní antropologie, aplikace jejich metod a přístupů v archeologii.3. Archeologické prameny, archeologický nález jako pramen (specifika problematiky v archeologii).4.-5. Archeologické prameny - morfologie a slovní popis keramiky (s praktickým procvičením).6. Metody zpracování velkých keramických souborů.7.-8. Keramika - základy kresebné dokumentace, příprava obrazových příloh publikací.9. Archeologické prameny - morfologie a klasifikace bronzové industrie, další kovové artefakty.10. Archeologické prameny - kamenná industrie štípaná a broušená (s praktickým procvičením).11. Archeologické prameny - kostěná a parohová industrie, další druhy pramenů.12. Chronologie a datovací metody. Vyhodnocení práce v semestru, opakování a procvičování.13. Závěrečný zápočtový test.

Literatura

ZSEco, U. 1997: Jak napsat diplomovou práci. Olomouc, Votobia.Spousta, V. 2009: Vádemékum autora odborné a vědecké práce humanitního a sociálního zaměření. Brno, Akademickénakladatelství CERM.Šanderová, J. 2005: Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách. Praha, SLON.Šesták, Z. 2000: Jak psát a přednášet o vědě. Praha, Academia.LSFilip, J. 1948: Pravěké Československo. Praha. (přehled názvosloví keramiky a dalších artefaktů)Gawrysiak-Leszcyńska, Wiesława 2003: Jak rysować zabytki archeologiczne: podstawowe zasady dokumentacji. Biskupin, Gąsava.Havránek. J. - Myška, M. - Paclík, J. 1967: Úvod do studia dějepisu. Praha, SPN.Renfrew, C. - Bahn, P. 2004: Archaeology. Theories, methods, and practice. London.Sklenář, K. - Hartl, J. 1990: Archeologický slovník 1.  Kamenné artefakty. Praha, Národní muzeum.Sklenář, K. a kol.1993: Archeologický slovník 2.  Kovové artefakty 1. Praha, Národní muzeum.Sklenář, K. 1998: Archeologický slovník 3.  Keramika a sklo. Praha, Národní muzeum.Sklenář, K. 2000: Archeologický slovník 4.  Kostěné artefakty. Praha, Národní muzeum.Sklenář, K. 2005: Biografický slovník českých, moravských a slezských archeologů. Praha, Libri.Vencl, S. - Wick, K. 1978: Příprava ilustrací pro archeologické publikace.

Garant

doc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.PhDr. Mgr. Zuzana Bláhová, Ph.D.Mgr. Tomáš Chmela

Vyučující

PhDr. Mgr. Zuzana Bláhová, Ph.D.Mgr. Tomáš Chmeladoc. PhDr. Miroslav Popelka, CSc.