Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět České politické myšlení (B) (APO200003)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APO200003 - České politické myšlení (B), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Vývoj politického myšlení v Čechách od druhé poloviny 18. století až po 80. léta 19. století.    1. Zrod moderní české společnosti a formování základů politického myšlení v době osvícenství (J. Dobrovský), role výchovy ve vyzrávání společnosti (F. Kindermann). 2. Národ a víra (B. Bolzano, J. Jungmann). 3. Prvotní podoby programového politického myšlení v politické publicistice (F. Schirndinger, F. Schuselka, K. Havlíček, L. Thun). 4. Teorie vzlínavých ideologických proudů - liberalismus a nacionalismu - a snaha o jejich prosazení v podobě státně-politické doktríny (F. Palacký, F. Schuselka). 5. Radikálně demokratický směr a snaha o vytvoření alternativní zahraniční koncepce (J. V. Frič, M. Bakunin) 6. Proměny konzervativismu, státní a zemský konzervativismus (L. Metternich, V. Andrian Werburg, J. Clam Martinic). 7. Počátky politického katolicismu (K. Vinařický, V. Štulc, K. Vogelsang). 8. Německý liberalismus v Čechách (I. a E. Plener, E. Herbst). 9. Rozvoje liberálně nacionálního proudu (F. L. Rieger, K- Sladkovský). 10. Dělnické hnutí a sociálně demokratické proudy (F. L. Chleborad, J. B. Pecka). 11. Politický vývoj a labilita národní identity (H. G. Schauer, boje o Rukopisy). 12. Mladočeský radikalismus a síla propagandy (bři Grégrové). 13. Aktivismus českého liberalismu (J. Kaizl, K. Kramář). Témata LS:Období od 90. let 19- století po 2. sv. válku. 1. Agrarismus a otázka venkova ( A. Šťastný). 2. Extrémní nacionalismus přelomu století (G. Schönerer, K. H. Wolf, V. Klofáč). 3. Křesťanský socialismus a katolická moderna (K. Dostál - Lutinov) . 4. Anarchismus a destrukce systému. 5. Pacifismus a antimilatirsmus v politice (B. Suttner, E. Špatný). 6. Závěrečné pokusy o všenárodní politické koncepce (K. Kramář a T. G. Masaryk). 7. Sociální demokracie a revoluční marxismus (B. Šmeral, K. Kreibich). 8. Válka a nová státnost (T. G. Masaryk, E. Beneš, K. Kramář). 9. Národnostní otázka v samostatném státě (E. Rádl, L. Epstein). 10. Vesnice - jedna rodina, moderní agrarismus (A. Švehla, M. Hodža). 11. Klerikalismus a demokracie (J. Šrámek, B. Stašek). 12. Fašismus, klerofašismus a antifašismus v Čechách. (R. Gajda, J. Šajnost, K. Čapek). 13. Mnichovanství, rozklad tradičních hodnot (E. Beneš). 

Literatura

Povinná všeobecná literatura:Jan HAVRÁNEK - Martin SEKERA - Milan ZNOJ, (eds.), Český liberalismus. Praha 1993.Kořalka J.: František Palacký (1798-1876) Životopis. Pha98Sak R.: Rieger: Příběh Čecha devatenáctého věku. Semily 1993Milan Machovec: Tomáš G. Masaryk. Praha 2000J. Rupnik: Dějiny Komunistické strany Československa. Praha 2002Jan Rataj: O autoritativní národní stát. Praha 1997Doporučená literatura:Otto URBAN Česká společnost 1848-1818. Praha 1984Zdeněk VESELÝ ( ed. ), Dějiny československého státu v dokumentech. Praha 1992.Idea československého státu. I -II. Praha 1936.Zdeněk KÁRNÍ K, Dějiny Československé republiky I -II (1918-1929). Praha 2001-02. Kompletní rozpis literatury je připojen k předmětu Texty k českému politickému myšlení, zveřejněném v systému moodle UK. K studiu oboru mohou studenti využít primární literaturu (zde rozepsáno v kategorii a-c) stejně jako sekundární odbornou literaturu (kategorie d).

Garant

prof. Mgr. Vratislav Doubek, Ph.D.