Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Účast při psychologickém výzkumu (APS100027)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS100027 - Účast při psychologickém výzkumu, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Získat vstupní praktické zkušenosti, znalosti a dovednosti s psychologickým výzkumem ve vybrané oblasti psychických jevů.Získané znalosti: student se orientuje ve výzkumných metodách, teoriích, výzkumných nálezech a praktických aplikacích; rozlišuje mezi typy výzkumu (experimentální, "neexperimentální", heuristický, ověřující, kritický, explorativní, deskriptivní, terénní, kvaziexperimetální, klinický, kazuistický, korelační, kvalitativní, akční); má dobré znalosti v oblasti metodologie výzkumu (výzkumná procedura, výzkumné podmínky, zkoumané soubory, výzkumné metody, pracovní postup); má hlubší znalosti v popisné statistice a prokazuje základní orientaci v použití vícerozměrných statistických metod a v jejich počítačových výstupech (korelační a regresní analýza, analýza rozptylu, faktorová analýza); je orientován v postupech kvalitativní metodologie; je obeznámen grantovou politikou i možnostmi získání vědeckých grantů v ČR i EU.Získané dovednosti: student dovede postihnout rozdíly mezi kvalitativní a kvantitativní metodologií, doporučit příslušné přístupy vzhledem ke stanoveným jevům, cílům výzkumu i očekávaným výstupům; umí připravit design výzkumu, stanovit výzkumné otázky, dovede najít relevantní metody pro sběr dat k jejich ověření a dovede najít statistické postupy k jejich zpracování; zvládá postupy deskriptivní statistiky i testování hypotéz, dovede interpretovat výsledky; dovede připravit terénní psychologický výzkum na vybraném edukačním jevu, je schopen provádět konceptualizaci zkoumaného jevu pomocí pojmové mapy - diagramu,  zvládne při studiu literatury (včetně využití elektronických zdrojů z databází psychologické literatury) vyhledat spor a provést odbornou diskusi, podřídit sběr dat potřebám, které vyplývají z konkrétních úkolů; při vlastní literární práci dovede vše integrovat do analytického příběhu s formální korektností textu; je schopen participovat na řešení výzkumného úkolu v týmu, od teoretizace, přes vytváření designu výzkumu, ke sběru dat a jejich zpracování a interpretaci až k vytvoření výzkumné zprávy; je schopen zvažovat etické důsledky výzkumné práce.

Sylabus

Oblast a druh psychologických jevů zahrnutých do výzkumu (např. norma-patologie; lidé, zvířata, umělé systémy; motivace, emoce, kognice, konace) a převažující typ resp. míra kombinace přístupů k výzkumu (např. nomotetický vs. idiografický přístup; klinický při patologii; kvalitativní a kvantitativní) se vyznačují záměrnou pestrostí - nabídkou pro studenty, spojenou s prací příslušného výzkumníka - člena katedry. Ten rovněž doporučí příslušnou odbornou literaturu vztahující se ke zkoumanému tématu.

Literatura

Povinná:Ferjenčík J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Praha: Portál, 2000.Kerlinger F. Základy výzkumu chování. Praha: Academia, 1972. Doporučená:Studentem(-kou) zvolený vyučující ze Seznamu přednášek doporučí literaturu k dohodnutému tématu psychologického výzkumu.

Požadavky

V rámci tohoto předmětu by se měli studenti v rozsahu 1 hodiny týdně (tedy 26 hodin za dva semestry) účatnit minimálně tří různých psychologických výzkumů zaštítěných nebo odsouhlasených členem katedry psychologie FF UK v Praze. Výzkum je možné provést i blokovou formou a ve skupinách. O účastech na výzkumu si vedou studenti evidenci na speciálním formuláři, který mohou získat na přednáškách z Psychologické metodologie nebo na sekretariátu katedry psychologie FF UK v Praze. Garanti výzkumů potvrdí do tohoto formuláře rozsah hodin výzkumné praxe studenta svým podpisem. Na základě tohoto formuláře o vykonání výzkumných aktivit pak atestaci zapíše vyučující tohoto předmětu.Nabídky aktuálně probíhajících výzkumů je možné sledovat na stránkách Studentské experimentální laboratoře PLESS http://pless.cz/.

Garant

doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvan Bahbouh, Ph.D.PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. MUDr. Mgr. Radvan Bahbouh, Ph.D.PhDr. Iva Štětovská, Ph.D.