Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Experimentální psychologie (APS100028)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS100028 - Experimentální psychologie, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je získat orientaci v experimentální psychologii, porozumět hlavním směrům psychologického experimentování a zvládnout vypracování vlastního projektu experimentu a osvojit si začlenění experimentu v soustavě psychologických metod a základní poznatky a výchozí dovednosti spjaté s přípravou a vlastním provedením experimentálního sběru dat, jejich zpracováním a s tím spjatým ověřováním experimentální hypotézy.Získané znalosti: student umí popsat místo experimentu v soustavě psychologických metod; je schopen definovat hlavní znaky experimentu a umí určit rozdíly oproti pozorování, rozhovoru, analýze produktů, testování a projektivním metodám; umí vyjmenovat dělení proměnných v experimentu, jejich hlavní znaky a způsoby práce s nimi; zná řazení hlavních článků realizace experimentu od volby tématu, přes analýzu proměnných, formulaci problému a hypotéz, volbu projektu, metod, pokusných osob a statistických metod a analyzační interpretačních postupů; rozumí možnostem užití experimentu a mezím daným jeho povahou, dovede diskutovat rozdíly oproti mapujícím a korelačním studiím; student umí popsat příklady významných experimentů spjatých s rozvojem psychologie.Získané dovednosti: student dovede pro vybranou oblast psychologických jevů (např. otázka vztahu motivace a výkonu, nebo úrovně schopností a studijních výsledků, osobní účinnosti a podnikatelského úspěchu, míry emocionální stability/lability a maladaptivních vzorců chování atd.) připravit poznatkový základ pro provedení experimentu, dovede analyzovat vyskytující se proměnné z experimentální perspektivy, je schopen formulovat hypotézu, resp. hypotézy, posoudit vhodnost zvoleného projetu, zkontrolovat úplnost zvolených metod výzkumu, prověřit přiměřenost volby výzkumného souboru a sestavit proceduru sběru dat, řídit a shrnout popis, rozbor a intepretaci dat, argumentovat míru ověření hypotézy a diskutovat míru generalizace zjištění, argumentovat alternativní interpretace a možnosti a meze aplikace nálezů.

Sylabus

Procvičení přípravy, provedení a vyhodnocení psychologického experimentu v souvislosti s některým z následujících témat:Percepce a její fyziologické základy.Představivost a obrazotvornost.Inteligence, myšlení a řešení problémů.Pozornost a vigilance.Senzomotorika.Paměť a učení.Motivace.Emoce, aktivace a stavy vědomí.Konace (volní úsilí a sebekontrola).Osobnost.Experiment v podmínkách malých skupin.Experiment v oblasti srovnávací psychologie.Experiment v oblasti umělé inteligence (AI) a umělých systémů obecně.

Literatura

Povinná:Boroš J. a kol. Experimentálna psychológia. Bratislava: SPN, 1986.Ferjenčík J. Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Praha: Portál, 2000.McGuigan F. Experimental Psychology. Englewood Cliffs: Prentice Hall, 1993.Fraisse P. Kapitoly z experimentálnej psychológie. Bratislava: SPN, 1967.Kerlinger F. Základy výzkumu chování. Praha: Academia, 1972.Svoboda M. Psychologická diagnostika dospělých. Praha: Portál, 1999. Doporučená:ELMES D. G., KANTOWITZ B. H., ROEDIGER H. L. Research Methods in Psychology. St. Paul: West Publishing Company, 1995. McBURNEY D. H. Research Methods. Pacific Grove: Brooks/Cole, 1998.RAY W. J. Methods Toward a Science of Behavior and Experience. Pacific Grove: Brooks/Cole, 1997.SCHWEIGERT W. A. Research Methods in Psychology: A Handbook. Pacific Grove: Brooks/Cole, 1998.Shaughnessy, J. J., Zechmeister, E. B. Research Methods in Psychology. New York: McGraw-Hill, 1990.Zechmeister, E. B., Shaughnessy, J. J. A Practical Introduction to Research Methods in Psychology.New York: McGraw-Hill, 1992.Seznam další doporučené literatury je upřesňován v průběhu výuky.

Požadavky

Účast na výuce - 60 procent. Využít informace z přednášek a seminářů, prostudovat základní literaturu a výběrově doporučenou literaturu v souvislosti s požadavky na zpracování seminární práce - projektu psychologického experimentu k dohodnutému tématu, a na jeho atestační obhájení. Zpracování dílčích úkolů dle pokynů v seminářích a popř. v přednáškách a konzultacích.

Garant

Mgr. Marek Vranka

Vyučující

PhDr. Daniel HellerMgr. Marek Vranka