Předmět Obecná psychopatologie (APS100029)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS100029 - Obecná psychopatologie, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je ukázat základní principy práce s duševně nemocnými - přístup, techniky vyšetření.Získané znalosti: student rozumí základním principům práce s duševně nemocnými; zná vhodný přístup a techniku vyšetření duševně nemocných; dokáže popsat a vysvětlit jednotlivé složky psychických funkcí, rozumí jejich obsahu, zná jejich patologické projevy; identifikuje možnosti vyšetřovacích technik a farmakologických metod léčebného procesu; dokáže vyjmenovat nejdůležitější psychologické informační zdroje.Získané dovednosti:student se orientuje v pravidlech a přístupech práce s duševně nemocnými, umí aplikovat získané znalosti v dalším studiu; dokáže interpretovat jednotlivé poruchy psychických funkcí v klinické praxi; dokáže vytvořit symptomologický a syndromologickou rozbor psychopatologického projevu; posoudí výsledky vyšetřovacích technik; rozumí možnostem farmakologické léčby; umí správně interpretovat psychologické poznatky odborné i laické veřejnosti.
Sylabus
Základní vyšetření, zásady rozhovoru s nemocným, anamnéza. Historie duševních nemocí. Osobnost a její poruchy. Myšlení a jeho poruchy. Vnímání a jeho poruchy. Emoce a jejich poruchy. Pudy a instinkty, jejich poruchy. Vědomí a jeho poruchy. Inteligence a její poruchy. Vůle a její poruchy. Biologické aspekty duševních poruch - možnosti vyšetření. Vyšetřovací techniky. ECT a další šokové metody. Základy farmakologie.
Literatura
* Povinná:Orel, M. a kol. Psychopatologie. Praha: Grada, 2012.Raboch, J., Zvolský, P. a kol. Psychiatrie. Praha: Galén, 2001. Höschl, C. a kol. Psychiatrie pro praktické lékaře. Praha: Scientie Medica, 1997. Kolektiv autorů. Slovník psychiatrických termínů. Praha: PCP, 1998. Foucault, M. Dějiny šílenství. Praha: Nakladatelství Lidových Novin, 1993. * Doporučená literatura pro esej :Faulks S. - Po stopách člověkaGreenbergerová J. - Neslibovala jsem ti procházku růžovým sademChristiane F. - My děti ze stanice ZOOJohn R. - MementoKesey K. - Vyhoďte ho z kola venShema S. - Hora hořeYalom I. - Když Nietze plakalYalom I. - Lži na pohovceYalom I. - máma a smysl života Seznam doporučené literatury je upřesňován v průběhu výuky. Využití jiné literatury dle volby studenta pro napsání eseje je možná po předchozí konzultaci s vyučujícím.
Požadavky
Znalost odpřednášené látky a základní literatury. Odevzdání odborné eseje na předepsané téma v rozsahu 4-7 stran ke konci výuky zimního semestru (cca do 20.12.). Ústní zkouška.
Garant
MUDr. Gabriela Šivicová
Vyučující
MUDr. Gabriela Šivicová