Předmět Základy školního poradenství (APS100032)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS100032 - Základy školního poradenství, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je seznámit studenty s problematiku psychologické poradenské služby zejména se zaměřením na školní poradenství a ukázat na specifika této praktické speciální disciplíny.
Sylabus
Historie školní psychologie ve světě i u nás. Začlenění školní psychologie do systému psychologických disciplín. Současný stav školní psychologie u nás a perspektivy rozvoje.Institucionální zajištění. Rozhodující problémové okruhy, kterými se školní psychologie zabývá. Strategie psychologického vyšetření. Psychologická diagnostika a intervence u jednotlivých problémů. Komunikace s dítětem, rodiči a učiteli. Spolupráce s dalšími odborníky. Psaní zpráv. Právní a etické otázky školní psychologie a práce psychologa ve škole.
Literatura
* Povinná:Kol. autorů Výchovné poradenství. Praha: Wolters-Kluwer, 2009Krejčová, L., Mertin, V. a kol. Pedagogická intervence u žáků ZŠ. Praha : Wolters-Kluwer, 2010.Matějček, Z. Praxe dětského psyhologického poradenství. Praha: SPN, 1991.Mertin, V., Krejčová, L. a kol. Metody a postupy poznávání žáka. Praha : Wolters-Kluwer, 2012.Mertin, V. Výchovné maličkosti. Praha : Portál, 2010.
Požadavky
Seminární práce na zvolené psychologické téma ze školní, poradenské, pedagogické psychologie. Žánr: literárněpřehledová studie v rozsahu cca 10-15 normostran (bez literatury). Ke zpracování tématu bude použita novější zahraniční literatura (2000-). Očekáváno je zejména využití plnotextovych databází dostupných na FFUK (EBSCO, PROQUEST, PsychArticles, případně jiných), případně jiných plnotextových zdrojů (např. knihy). Na rozdíl od běžně publikované přehledové studie neočekávám stejně bohatou literaturu (minimálně 5-8 titulů). Ostatní náležitosti - např. odkazy literatury, seznam literatury podle normy, by se neměly lišit od obvyklé přehledové studie. Práce musí obsahovat stručný předmět, cíl, obsah práce, dále rovněž stručný popis řešení problematiky v ČR (maximálně jedna stránka), vlastní stať a závěr. Nezaměňovat literárněpřehledovou práci s učebnicovým přehledem problematiky. Pokud bude práce splňovat uvedené požadavky, netrvám na tom, že nebude (nebyla) využita pro jiný účel. Práce bude předložena výlučně elektronicky, jedno paré přinese student v papírové podobě ke zkoušce - bude okamžitě vráceno autorovi. Je zbytečné pokoušet se předkládat práci nesplňující uvedené formální požadavky (např. složenou z českých zdrojů, nestandardně uváděnou literaturu apod.). Je žádoucí se podívat http://knihovna.psychologie.ff.cuni.cz/KKP-14.html, kde jsou uveřejněné některé starší práce. Prohlédněte více prací, posuzujte je kriticky, nemusejí být úplně vždy zcela správné.Přijatá seminární práce je podmínka k ústní zkoušce, která vychází z přednášek a uvedené literatury.
Garant
PhDr. Václav MertinPhDr. Lenka Morávková Krejčová, Ph.D.