Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Obecná psychologie II (APS300026)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS300026 - Obecná psychologie II, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je vytvořit rozsáhlejší poznatkový rámec, zakládající vztahy mezi vybranými základními psychologickými kategoriemi, vycházející ze studia podstaty, struktury, rozměrů a organizace vědomí, vztahu vědomých a nevědomých psychických procesů, reprezentace reality ve vědomí a utváření mentálních modelů, teoretických zdrojů a možností aplikace kognitivních stylů osobnosti. V návaznosti na psychologii symbolu a metafory budou probrány psychologické aspekty diskursu a jejich využití v rámci narativní psychologie, dále psychologie konace a hlavní teoretická východiska a aplikační možnosti studia představivosti.

Sylabus

Vědomí jako základní psychologická kategorie a ústřední problém teoretické psychologie. Struktura, rozměry a organizace vědomí. Interdisciplinární východiska výzkumu vědomí. Psychika a vědomí, vědomé a nevědomé psychické procesy, jejich reverzibilita. Spánek a sen, denní snění, představivost, vizualizace. Chování, prožívání, jednání a vědomí, pojmy "overt" a "covert" behavior a jejich vzájemné vztahy. Ornsteinova klasifikace způsobů utváření vědomí. Uvědomování a jeho determinace, hlavní funkce vědomí. Významné teorie vědomí. Filozofická tradice zkoumání vědomí, vývoj hlavních názorů na podstatu vědomí od antické po novověkou filozofii. Vědomí individuální existence, vědomí sebe samého. Vědomí jako (subjektivní) prožitek. Svědomí jako systém vnitřních norem prožívání, chování a jednání; jeho hlavní východiska, dimenze a teorie. Autonomie svědomí v pojetí I. Kanta, J. Piageta a L. Kohlberga. Vědomí v normě a patologii: kvantitativní a kvalitativní poruchy vědomí. Vigilance jako významný atribut vědomí, lucidita a její typologie, pokusy o lokalizaci vědomí v CNS, neurofyziologický základ vědomí. Lateralita, paměť a pozornost jako významné podmínky naplňování vědomí. Alterované stavy vědomí a způsoby jejich výzkumu. Transpersonální psychologie. Reprezentace reality ve vědomí, subjektivní realita jako vnitřní svět individua, kognitivní mapa. Místní a časové vědomí, světonázorové vědomí. Teorie mysli (Theory of Mind). Kognitivní styly osobnosti, jejich teoretická východiska, zdroje a možnosti aplikace. Přehled hlavních dimenzí kognitivních stylů. Psychologické aspekty diskursu. Psychologie symbolu a metafory. Narativní psychologie. Psychologie konace. Obecné vymezení vůle. Volní vlastnosti a volní procesy. Role vůle v řídícím cyklu. Vůle a vědomí. Představy a představivost. Hlavní přístupy ke studiu představivosti: fenomenologický přístup k představivosti, představivost jako mentální reprezentace, představivost ve smyslu kognitivní strategie. Terminologická východiska výzkumu představivosti. Přehled a srovnání ústředních pojmů v češtině a hlavních světových jazycích. Hlavní linie výzkumu představivosti před vznikem psychologie jako samostatné vědy. Epifenomenální pojetí výzkumu představivosti v psychologii. Výzkumné podněty kognitivní psychologie. Analogová koncepce představivosti S. Kosslyna a propoziční koncepce představivosti Z. Pylyshyna. Výzkumy mentální transformace R. Sheparda a kol. Neurofyziologicky založené koncepce představivosti. Interference percepce a imaginace. Perkyho fenomén a následující studie. Pareidolie, synestézie, perseverace, eidetismus, živé představy - vize.

Literatura

Povinné:Atkinson, R. L., Atkinson, R. C., Smith, E. E., Bem, D. J., Nolen-Hoeksema, S. Psychologie. Praha: Portál, 2003.Sternberg, R. J. Kognitivní psychologie. Praha: Portál, 2002.Sedláková, M. Vybrané kapitoly z kognitivní psychologie. Praha: Grada, 2004.+ některá novější příručka dějin filozofie. Doporučené:Brichcín, M. Vůle a sebekontrola. Teorie, metody, experimenty. Praha: Karolinum, 1999.Finke, R. A. Principles of mental imagery. Cambridge: MIT Press, 1989.Gertner, D., Stevens, A. L. (Eds.) Mental models. Hillsdale: Lawrence Erlbaum Ass., 1983.Johnson, M. The body in the mind: The bodily basis of meaning, imagination, and reason. Chicago: Chicago University Press, 1987.Kuhl, J., Beckmann, J. (Eds.) Volition and personality. Action versus state orientation. Seattle, Toronto, Bern, Göttingen: Hogrefe & Huber Publishers, 1994.Ortony, A. (Ed.) Metaphor and thought. Cambridge: Cambridge University Press, 1993.Richardson, J. T. Cognitive psychology: A modular course. Imagery. Hove: Psychology Press, 1999.DENNETT, D. C.: Druhy mysli. K pochopení vědomí.Praha: Academia, 2004.PLHÁKOVÁ, A.: Učebnice obecné psychologie.Praha: Academia, 2003.

Požadavky

Prostudovat povinnou literaturu v rozsahu níže uvedených tematických oblastí. Atestace písemným testem.

Garant

prof. PhDr. Vladimír Kebza, CSc.