Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Interkulturní psychologie v pracovním procesu (APS300289)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu APS300289 - Interkulturní psychologie v pracovním procesu, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je seznámit s interkulturní problematikou na pracovišti, obecně i z hlediska specifik určitých kultur, a zlepšit připravenost pro vzájemnou spolupráci ve více národnostní pracovní skupině či týmu. Předávání poznatků bude doplněno o tvůrčí objevování nových pohledů během diskusí a praktických cvičení.

Sylabus

Jedinec a psychologické aspekty adaptace na cizí kulturu při dlouhodobém pracovním pobytu. Práce v multikulturním týmu, obecně i se zaměřením na národní specifika určitých kultur (např. země EU, Indie, Čína). Stereotypy, předsudky, postoje. Komunikace v multikulturním týmu (verbální, neverbální, projevy emocí, specifická kulturní tabu, nedorozumění a jejich řešení). Dynamika pracovní výkonnosti v situaci změn při přechodu do cizí kultury. Pracovní zátěž, hlavní stresory, zdroje konfliktů a opory při změně pracovních podmínek po přechodu do zahraničí. Motivace a pracovní spokojenost při práci v kontaktu s příslušníky cizí kultury. Zakládání nové organizace v cizí kultuře, vliv kulturních odlišností hostitelské země na příchozí podnikovou kulturu. Řízení rozmanitosti a změn. Krizové řízení. Koučování, poradenství a interkulturní výcvik před a během dlouhodobého pracovního pobytu v zahraničí. Východiska a efektivita.

Literatura

a) povinné:Alföldy, Š.: Fenomén domov při přechodu do cizích kultur 2007 (s. 109 - 140). In: Kolman, L.(ed.): Komunikace mezi kulturami. Aplikace znalostí v obchodu, managementu a správě. Alfa, Praha 2007.Alföldy, Š.: Psychological problems relating to long-term working assignments abroad. Cultural values of India affecting foreigners` social adaptation and working efficiency (s.123 - 135). In: Kebza, V. (ed.) Psychosocial aspects of transformation of the Czech society within the context of European integration. Matfyzpres, Praha 2008.Hofstede, G., Hofstede G. J.: Kultury a organizace. Software lidské mysli. Spolupráce mezi kulturami a její důležitost pro přežití. Linde, Praha 2006.Nový, I., Schroll-Machl, S.: Spolupráce přes hranice kultur. Management press, Praha 2005nebo Interkulturní komunikace v řízení a podnikání. Management press, Praha 2003Rymeš, M.: Zvláštnosti zahraničních trhů (s. 109 -132). In: Komárková, R., Rymeš, M., Vysekalová, J.: Psychologie trhu. Grada, Praha 1998. b) doporučené:House, R. J., Hanges P. J., Javidan, M., Dorfman, P. W., Gupta, V. (ed.): Culture, Leadership an Organizations. Sage publications, London 2004.Chryssochoou, X.: Cultural diversity. Blackwell Publishing, Oxford 2004Kim, U., Yang, K.S., Hwang, K.K. (ed.): Ingenous and Cultural Psychology. Understandig People in Context. Springer Science + Business Media, LLC, New York 2006. Kitayama, S., Cohen, D. (ed.): Handbook of Cultural Psychology. The Guilford Press, New York 2007.Sam, D.L., Berry, J.W. (ed.): The Cambridge Handbook of Acculturation Psychology. Cambridge University Press, New York 2006 Wong, P.T.P., Wong, L.C.J. (ed.): Handbook of Multicultural Perspectives on Stress and Coping. Springer Science + Business Media, LLC, New York 2006.

Požadavky

Aktivní účast na přednáškách a seminářích, zpracování a přednes referátu relevantního tématu předmětu.

Garant

PhDr. Šárka Alföldy