Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základní kategorie ruské kultury (ARJ100014)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARJ100014 - Základní kategorie ruské kultury, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Program kursu:Rusistika - sovětologie - ruština. Strategie studia Ruska v měnícím se časoprostoru.  Písmo jako kulturní znak.  Russkij - rossijskij. Rusové a další národy Ruska.Struktura největšího státu světa. Atributy státu a národa. Oficiální státní symbolika v ruském impériu, SSSR a Ruské federaci.Emigrace - imigrace. Rusko zahraniční a zahraničí v Rusku.Hlavní města - regiony - okraje.Hierarchie a anarchie. Vertikální a horizontální vektor ruské společnosti.Čas a věčnost v ruské kultuře.

Literatura

Základní studijní literatura: http://www.lib.cas.cz/space.40/CYRILLIC/RU-EN-T3.HTM (tabulka transliterace a transkripce ruské cyrilice) http://www.gks.ru/free_doc/new_site/perepis2010/croc/perepis_itogi1612.htm (statistické údaje z posledního sčítání lidu v RF)STAS´, A. K. Rossijskaja istoričeskaja mozaika: činy, tituly i zvanija Rossijskoj imperii. Moskva 1992. (hierarchie)NYKL, H.: Náboženství v ruské kultuře. Červený Kostelec 2013. (čas, kalendář+svátky)BILLINGTON, J. H.: The Icon and the Axe: An Interpretative History of Russian Culture. New York 1968.LOTMAN, Ju. M.: Istorija i tipologija russkoj kul’tury. Sankt-Peterburg 2002.Očerki russkoj kul’tury XIX veka. Tom 1-6. Moskva 2000-2002.PIVOVAR, Je. I.: Rossijskoje zarubež´je. Social´no-istoričeskij fenomen, rol´ i mesto v kul´turno-istoričeskom nasledii. Moskva 2008.SOBOLEVA, N. A.: Očerki istorii rossijskoj simvoliki. Moskva 2006.STEPANOV, Ju. S.: Konstanty: slovar´ russkoj kul´tury. Opyt issledovanija. Moskva 1997.USPENSKIJ, B. A.: Car’ i imperator : pomazanije na carstvo i semantika monaršich titulov. Moskva 2002.USPENSKIJ, B. A.: Krest i krug. Moskva 2006.ZALIZNJAK, A. A. et al.: Ključevyje idei russkoj jazykovoj kartiny mira. Moskva 2005.Další odborná literatura: AFANAS´JEV, Ju.: Opasnaja Rossija: tradicii samovlast’ja segodnja. Moskva 2001.BERĎAJEV, N. A..: Duše Ruska. Přel. I. Pospíšil. Brno 1992.JELISEJEVA, O.: Povsednevnaja žizn’ blagorodnogo soslovija v zolotoj vek Jekateriny. Moskva 2008.MINENKO, N. A. et al.: Povsednevnaja žizn’ ural’skogo goroda v XVIII-načale XX veka. Moskva 2006.OCHLJABIN, S.: Povsednevnaja žizn’ russkoj usad’by XIX veka. Moskva 2006.Sovremennyje transformacii rossijskoj kul´tury. Moskva 2005.UPENSKIJ, B. A.: Kratkij očerk istorii russkogo literaturnogo jazyka (XI-XIX vv.). Moskva 1994.VERNADSKY, G. A.: History of Russia. Yale 1946 (a další vydání).VUL´FOV, A.: Povsednevnaja žizn’ rossijskich železnych dorog. Moskva 2007.

Požadavky

Zkouška má prokázat znalosti základních kulturních reálií Ruska, jak byly předneseny během kursu. Studentovi bude zadána otázka na některou z kategorií ruské kultury, kterou zodpoví na základě svých znalostí načerpaných během přednášek. Konkrétně se jedná o znalost těchto okruhů:Písmoslovanská písma; cyrilometodějská misie a vznik hlaholice; vlastnosti hlaholice a cyrilice; reformy pravopisu v Rusku za Petra I. a v roce 1918; cyrilice ve světěNárody Ruské federaceetnogeneze a základní charakteristiky ruského etnika; neruské národy RF - dle počtu, původu, náboženství; jazykové dělení národů RFRuský stát a jeho strukturazákladní etapy historické cesty ruského státu a jeho expanze; republiky bývalého SSSR a SNS; administrativní uspořádání RF; federální okruhyStátní symbolika Ruskaerb, hymna, vlajka - vývoj základních státních symbolů od počátků ruského státu po současnostMěsto v ruské kultuřehlavní města, jejich dějiny a význam; dělení měst podle počtu obyvatel a doby založení, přejmenovávání městHierarchie v ruské kultuřevertikální a horizontální vektor v ruské kultuře; složení tradiční ruské společnosti; tabulka hodností a titulaturaEmigrace v ruské kultuřerůzné typy emigrace; emigrace předrevoluční, vlny emigrace ve 20. století; tradiční centra ruské emigracečas v ruské kultuřejuliánský a gregoriánský kalendář, počátek roku a počátek letopočtu, svátky předkřesťanské, křesťanské, carské, sovětské, současné

Garant

PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.