Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Rusko a české země (dějiny politických, sociálních a kulturních vztahů (20. století) (ARJ100024)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARJ100024 - Rusko a české země (dějiny politických, sociálních a kulturních vztahů (20. století), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Část vyučovaná H. Nyklem1. Češi v carském Rusku. Vznik, rozvoj a zánik jedné menšiny.2. Ruská pomocná akce. Vznik a vývoj unikátní humanitární pomoci na záchranu ruské emigrace a kultury.3. Ruská emigrace v ČSR. Instituce a lidé.4. Ruští emigranti v ČSR. Spisovatelé, umělci, filosofové, duchovní, historikové, literární vědci, filologové.  5. Současná ruská emigrace v ČR Část vyučovaná T. Chlaňovou1.       Úvod (vymezení předmětu zájmu, seznam četby, doporučená literatura, požadavky k atestaci); Osobnost Ivana Franka a jeho význam pro česko-ukrajinské vztahy, Ivan Franko a Vídeň; Ukrajinská území a Československo mezi válkami (historie vzájemných kontaktů a vztahů): snahy Ukrajinské národní republiky o získání podpory politických představitelů Československa (činnost ukrajinské diplomatické mise v ČSR, aktivity Ukrajinské republikánské kapely na našem území); cesty ukrajinské politické i civilní emigrace do Československa (důvody příchodu, prvotní destinace); ukrajinská politická emigrace ve 20. letech (politická emigrace z Naddněperské Ukrajiny, Haliče a Bukoviny; ukrajinské tábory internovaných v Československu).2.       Ukrajinci v meziválečném Československu, Praha - centrum a kulturní oáza ukrajinské emigrace: síť ukrajinských vzdělávacích zařízení (Ukrajinská svobodná univerzita, Ukrajinský vysoký pedagogický institut M. Drahomanova, ukrajinské gymnázium, Ukrajinská hospodářská akademie v Poděbradech, Ukrajinské studio výtvarných umění), Muzeum osvobozeneckého boje Ukrajiny, nakladatelství, kulturní a osvětové spolky.   Analýza charakteru vzájemných česko-ukrajinských vztahů v tomto období, míra obeznámenosti českého prostředí s Ukrajinou; ohlas ukrajinského hladomoru let 1921-23 v tehdejším Československu (ohlas ve zpravodajství a publicistice; československá pomocná akce, pomocné akce Českého červeného kříže, Junáka, Českobratrské církve evangelické; ohlasy literární (Karel Toman, Josef Hora, Marie Majerová, S. K. Neumann, Josef Pelíšek, Antonín Sova, Jiří Wolker, L. N. Zvěřina).3.       Podkarpatská Rus v rámci Československa (otázka etnické, konfesní a územní identifikace  obyvatelstva Podkarpatské Rusi; předpoklady připojení Podkarpatské Rusi k Československu (iniciativa "amerických" Rusínů, politický projekt H. Žatkovyče, jednání H. Žatkovyče s W. Wilsonem,  T. G. Masaryka a "rusínská" otázka, iniciativa T.G. Masaryka, 1919 - připojení Podkarpatské Rusi k Československu); sociálně-ekonomický stav země v době připojení k Československu; otázka a realizace autonomie Podkarpatské Rusi; Podkarpatská Rus jako inspirační zdroj pro české umělce: odraz v literatuře (I. Olbracht, K. Čapek, V. Vančura, současní tvůrci), ve filmu (V. Vančura, M. Frič, A. Moskalyk a další), ve výtvarném umění (malba, fotografie); Podkarpatská Rus jako turistický cíl.4.       Současné česko-ukrajinské vztahy

Literatura

Část vyučovaná H. Nyklem:  Úvody do problematiky, kompendia Savický, I. Osudová setkání. Češi v Rusku a Rusové v Čechách. 1914-1938. Praha 1999.Veber, V. et al. Ruská a ukrajinská emigrace v ČSR v letech 1918-1945. 4 díly. Praha 1993-1996.Kopřivová, A. Střediska ruského emigrantského života v Praze. 1921-1952. Praha 2001.Dom v izgnanii: očerki russkoj emigracii v Čechoslovakii 1918-1945. Praha 2008.Běloševská, L. et al. Duchovní proudy ruské a ukrajinské emigrace v Československé republice 1919-1939. Méně známé aspekty. Praha 1999.   Základní příručky Bibliografie ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918-1945. 3 díly. Praha 1996.Kronika kulturního, vědeckého a společenského života ruské emigrace v Československé republice. 2 díly. (1930-1939). Praha 2001. Menšiny a migranti v České republice. Praha 2001.  Prameny (výbor) Postnikov, S. P. (ed.) Russkije v Prage: 1918-1928 gg. Praha 1928 (reprint 1995)L. Běloševská et al. Vzpomínky. Deníky. Vyprávění. (Ruská emigrace v Československu) // Воспоминания. Дневники. Беседы. Русская эмиграция в Чехословакии. Svazek 1.Praha 2011.Z. Sládek - L. Běloševská et al. Dokumenty k dějinám ruské a ukrajinské emigrace v Československé republice (1919-1939). Praha 1998."Скит". Прага 1922-1940. Антология. Биографии. Документы. Вст. статья, общ. ред. Л. Н. Белошевской. Moсква - Praha 2006. Další literatura bude doporučena po konzultaci s vyučujícím Část vyučovaná T. Chlaňovou:Sto padesát let česko-ukrajinských vztahů. Ed. Orest Zilynskyj. Praha: Svět sovětů, 1968.Z dejín československo-ukrajinských vzťahov. Bratislava: Nakladatelství SAV, 1957.З історії чехословацько-українських зв´язків. Ед. Йозеф Грозєнчик ет. ал. Братіслава: Словацьке видавництво художньої літератури, 1959.  (Č 10490).Зв‘язки Івана Франка з чехами та словаками. Ed. М.Мольнар, М.Мундяк. Bratislava: Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1957.Dluhošová, H.: Vystěhovalectví na Ukrajinu. In Češi v cizině. Ústav pro etnografii a folkloristiku AV ČR, 1996, č. 9.Hofman, J.: Češi na Volyni. Základní informace. Praha: Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, 1995.Hostička, V.:  Spolupráce Čechů a haličských Ukrajinců v letech 1848 - 1849. Praha 1965.Hroch, Miroslav:  V národním zájmu: požadavky a cíle evropských národních hnutí devatenáctého století v komparativní perspektivě. Praha: Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, 1996.Reis, Pavel: Josef Hlávka, největší český mecenáš. Praha 1991.Мольнар, Mихайло: Зустрічі культур. З чехословацько-українських взаємовідносин. Bratislava: SPN, 1980.

Garant

Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D.PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.Mgr. Pavel Štoll, Ph.D.