Předmět Duchovní a myšlenkové koncepty Ruska I. (do konce 18. stol.) (ARJ500004)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ARJ500004 - Duchovní a myšlenkové koncepty Ruska I. (do konce 18. stol.), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Úvodní přednáška; seznámení s programem kurzu a doporučenou studijní literaturou.Základní etapy duchovního vývoje ruského prostoru od středověku do konce 18. století v konfrontaci s periodizací kulturních dějin Evropy.Otázka římského a byzantského myšlenkového dědictví ve staroruské kultuře a myšlení. Problematika identity středověkého autora - koncept "ruské země"; identifikace se zemí, jazykem a náboženstvím.Koncept ideálního vládce v textech kyjevské Rusi a jeho souvislosti s byzantským a západoevropským středověkým písemnictvím.Koncept svatosti ve staré Rusi a jeho souvislost s byzantskou a západokřesťanskou tradicí.Snahy o reformu církve v kontextu byzantských a západoevropských církevních dějin. Základní rysy starověreckého myšlení.Hereze moskevské Rusi v evropském kontextu.Vliv Období zmatků (Smuty) a konfrontace se Západem na formování ruské raně novověké identity.Fenomén tzv. evropeizace a jeho odraz v ruském písemnictví; konceptualizace Evropy v textech stoupenců i protivníků reforem Petra I.Filozofické a kulturní dědictví duchovních a světských akademií (Kyjevsko-mohyljanská akademie, Slovansko-řecko-latinská akademie).Pojetí monarchické moci v ruském a západoevropském písemnictví pozdního středověku a raného novověku.Evropské osvícenství a racionalismus v politickém a filozofickém myšlení Ruska 18. století.
Literatura
Základní studijní literatura:Fennell, J. L. I., STOKES, A.: Early Russian Literature. London 1974.GUDZIJ, N. K.: Istorija drevnej russkoj literatury. Moskva 2003.Klibanov, A. I.: Duchovnaja kul´tura srednevekovoj Rusi. Moskva 1996.Ključevskij, V. O.: Drevnerusskije žitija svjatych kak istoričeskij istočnik. Moskva 2003.Kulturní, duchovní a etnické kořeny Ruska: portréty. Červený Kostelec 2009.Kulturní, duchovní a etnické kořeny Ruska: tradice a alternativy. Červený Kostelec 2005.Kulturní, duchovní a etnické kořeny Ruska: vlivy a souvislosti. Červený Kostelec 2006.Ljackij, E.: Historický přehled ruské literatury. Staré ruské písemnictví. Praha 1937.MATHAUSEROVÁ, S.: Cestami staletí. Systémové vztahy v dějinách ruské literatury. Praha 1988.Miljukov, P. N.: Obrazy z dějin ruské vzdělanosti I-III. Praha 1902-1910.Písemnictví ruského středověku. Výbor textů 11.-14. století. Praha 1989.ŠKURINOV, P. S.: Filosofija Rossii XVIII veka. Moskva 1992.UTKINA, N. F., NIČIK, V. M., ŠKURINOV, P. S.: Russkaja mysl v vek Prosveščеnija. Moskva 1991.Další odborná literatura:ANTONOV, D. I.: Smuta v kul´ture srednevekovoj Rusi. Moskva 2009.ČYŽEVS´KYJ, D.: Istorija ukrajins´koji literatury. Kyjiv 2003.Etnicita slovanského areálu (Historické proměny a současný stav). Červený Kostelec - Praha 2011.HRUŠEVS´KYJ, M.: Istorija ukrajins´koji literatury 1-5. Kyjiv 1923-1926.Istorija ukrajins´koji kul´tury. Kyjiv 1994.Istorija ukrajins´koji literatury, tom 1: Davnja literatura (XI - perša polovyna XVIII st.). Kyjiv 1967.JEFREMOV, S. O.: Istorija ukrajins´koho pys´menstva. Kyjiv 1995.KOLESOV, V. V.: Drevnjaja Rus: nasledije v slove. Mir čeloveka. Sankt-Peterburg 2000.KUSKOV, V. V.: Istorija drevnerusskoj literatury. Moskva 2002.Lichačov, D.: Poetika staroruské literatury. Praha 1975.Prolínání slovanských prostředí. Červený Kostelec - Praha 2012.Slovanský areál a Evropa. Červený Kostelec - Praha 2010.Slovar´ knižnikov i knižnosti Drevnej Rusi (red. D. S. Lichačëv), vypusk 1 (XI - pervaja polovina XIV v.), Leningrad 1977; vypusk 2 (vtoraja polovina XIV-XVI v.), čast´ 1 (A-K), Leningrad 1988; čast´ 2 (L-Ja), Leningrad 1989; vypusk 3 (XVII v.), čast´ 1 (A-Z), Sankt-Peterburg 1992; čast´ 2 (I-O), Sankt-Peterburg 1993; čast´ 3 (P-S), Sankt-Peterburg 1998; čast´ 4 (T-Ja), Sankt-Peterburg 2004.Slovník ruských, ukrajinských a běloruských spisovatelů. Praha 2001.
Požadavky
- prokázání podrobné orientace v problematice kurzu formou ústní zkoušky - předložení seznamu přečtené literatury - minimálně pět odborných monografií či větších studií (rozsah alespoň 30 stran) + minimálně 10 původních textů reprezentujících myšlenkovou tradici Ruska do konce 18. století- přednesení ústního referátu nebo odevzdání písemné práce na zvolené téma v rozsahu 7-10 normostran
Garant
PhDr. Mgr. Marek Příhoda, Ph.D.Mgr. Václav Čermák, Ph.D.