Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Metody a techniky sociologického výzkumu II (ASG200019)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ASG200019 - Metody a techniky sociologického výzkumu II, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Obsah předmětu1. Škálování v sociologii Podstata škálování, základní pojmy (kontinuum, škála, dimenze). Škály na principu posuzování soudci, škály aposteriorní. Technika párového srovnání, t. zdánlivě stejných a následných intervalů, t. bodovací (Likert), skalogram (Guttman), t. diskriminační, sémantický diferenciál (Osgood), další škálovací techniky. 2. Testy a jejich použití ve výzkumu Testy znalostí, využití testů schopností, testů osobnosti, projektivních technik. Základní psychometrické principy - využití standardních stupnic, nároky na standardizaci, konstrukci a vývoj testu. Testování skupinových charakteristik. 3. Sociometrické techniky Oblast použití, teoretické východisko. Sociometrický test a jeho konstrukce, výběr kritérií. Zpracování sociometrických dat - matice, indexy, sociogramy. Diagnostické a terapeutické aspekty dramatických technik - hraní rolí, psychodrama, sociodrama. 4. Organizace výběrových šetření Vyčerpávající a výběrové šetření. Statistický a zkušenostní přístup ke stanovení velikosti výběrového souboru (vzorku). Náhodný a nenáhodný výběr, typologie výběrů (náhodný, mechanický, skupinový, vícestupňový, stratifikovaný, kvótní). Nároky na kvótní výběr, specifické efekty kvótního výběru. Efekty vychýlení výsledků (non-response). Způsoby sběru dat a použité techniky (výzkum sociálních sítí). Práce s tazateli. Etické aspekty výzkumu.5. Příprava dat na zpracování Kódování v terénu, logická kontrola primární informace. Kategorizace údajů, tvorba odvozených znaků. 6. Analýza a interpretace empirického materiálu Třídění prvního stupně a jeho výsledky (četnosti, míry polohy a variability). Transformace znaků, standardizace. Dvojrozměrná analýza - princip testování hypotéz, statistika kontingenční tabulky. Problémy kauzální interpretace a zobecňování údajů. Vícedimenzionální přístup (Lazarsfeldova koncepce interpretace, latentní struktury, úvod do faktorové analýzy). 7. Závěrečná zpráva z empirického sociologického výzkumu Poslání závěrečné zprávy, její struktura a náležitosti. Problematika sociotechnických doporučení. Archivace dat. Hodnocení validity a reliability dat. 8. Prognózování Základní postupy (extrapolace, modelování, expertní metody). Techniky tvořivého myšlení (brainstorming, Delfská metoda). 9. Typologie. Pojetí typu a jeho konstrukce v empirickém výzkumu. Užití vícerozměrných technik a jejich klasifikace (R, Q). Základní charakteristika klastrové a diskriminační analýzy.

Literatura

Babbie, E.: The Practice of Social Research, 6.vyd., Wadsworth 1992Disman, M.: Jak se vyrábí sociologická znalost, Karolinum, Praha 1993Jeřábek, H.: Úvod do metodologie sociologického výzkumu, FSV UK, Praha 1992Kol.aut. (ed.J.Šubrt): Kapitoly ze sociologie veřejného mínění, Karolinum, Praha 1998Kerlinger, F.: Základy výzkumu chování, Academia, Praha 1973Řehák J., Řeháková B.: Analýza kategorizovaných dat v sociologii, Academia, Praha 1998Kol.aut. (ed.J.Šubrt): Kapitoly ze sociologie veřejného mínění, Karolinum, Praha 1998Janoušek J. a kol.: Metody sociální psychologie, SPN, Praha 1986Břicháček V.: Úvod do psychologického škálování, Bratislava 1978Říčan P.: Úvod do psychometrie, Bratislava 1977Petrusek, M.: Sociometrie, Svoboda, Praha 1969

Garant

doc. PhDr. Jiří Buriánek, CSc.