Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Gramatika čínštiny (ATJ200038)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu ATJ200038 - Gramatika čínštiny, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

* Náplň kurzu: Dvousemestrální kurz pro studenty jednooborového i dvouoborového, bakalářského i magisterského studia. Jední se o elementární úvod do mluvnice současné hovorové čínštiny, založený na pojetí prof. O. Švarného. Základní učební pomůckou nám tedy budou jeho skripta. Během hodin budeme pracovat především s II. dílem, který obsahuje příkladové věty ve znacích. Výuka bude spočívat a) v krátkých přednáškách o jednotlivých gramatických jevech, obsahujících také uvedení do české sinologické jazykovědné terminologie b) v procvičování probraných jevů na materiálu GHČP - četba, přesný překlad a gramatický komentář. * Tematické okruhy: I. Obecný úvod. Genealogická a typologická charakteristika čínštiny. Specifika čínské gramatiky. Slovní druhy. Čínská věta. II. Podstatná jména. Numerativy. Základní číslovky. III. Adjektiva. Adjektivní přísudek. Atributivní slova. IV. Slovesa ?být" - shi, zai a you (slovesa identifikace, lokalizace a existence). V. Deiktická slova. Osobní zájmena v přívlastku. VI. Strukturní částice de. Substantiva v přívlastku. VII. Otázková slova. Funkce tázací, obecná a koreferenční. VIII. Příslovce zai. Průběhovost. Předmět v čínské větě (zamlčený, formální). IX. Modální a fázová slovesa. X. Záložky. Určení místa; lok. předmět. Jména místa. XI. Předložkové vazby. Slovesa se dvě bezpředložkovými předměty. XII. Věty s předložkou ba. XIII. Slovesné modifikátory směrové. XIV. Slovesné modifikátory výsledkové. XV. Časovidové sufixy -guo a -le1. XVI. Větná částice le2. Její kombinace se sufixem -le1. XVII. Slovesné numerativy. XVIII. Existenční věty. Postverbální větný člen existence. XIX. Komplement stupně. XX. Komparace. Superlativ. XXI. Potenciální forma modifikovaných sloves. XXII. Časovidový sufix -zhe. XXIII. Pasivum. XXIV. Přípona -de u sloves. Příslovce shi. Příslovce jiu, cai, zai. * Hodnocení: Atestace jsou podmíněny pravidelnou docházkou (min. 70%). Její kontrola bude probíhat pomocí pravidelných krátkých diktátů, psaných na začátku hodiny. Zápočet i zkouška budou uděleny za písemný test, v němž frekventant prokáže praktickou znalost látky překladem českých vět (ztělesňujích elementární gramatická pravidla) do čínštiny a stručně pojedná o vybraném gramatickém jevu. Hranicí pro udělení atestace je bodový zisk min. 70%.

Literatura

Gorelov V. I., Teoretičeskaja grammatika kitajskogo jazyka. Moskva: Prosvěščenie 1989.Henne H. a Ole B. Rongen, A Handbook on Chinese Language Structure. Oslo etc.: Universitetforlaget 1977.Chao Yuan-ren, A Grammar of Spoken Chinese. Berkeley: University of California Press 1968.Li C. N. a Thompson S. A, Mandarin Chinese: A Functional Reference Grammar. University of California Press 1979.Norman J., Chinese. Cambridge: Cambridge University Press, 1988. Švarný O. a kol., Hovorová čínština v příkladech. 4 sv. Olomouc: Vydavatelství UP 1998. Švarný O., Učební slovník jazyka čínskíého I-IV. Olomouc: Vydavatelství UP 1998-2000. Švarný O., Uher D., Úvod do studia hovorové čínštiny. Olomouc: Vydavatelství UP 1997.

Garant

Mgr. Ondřej Škrabal