Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Folklor východní Evropy (AVS500058)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AVS500058 - Folklor východní Evropy, Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Z dějin evropské folkloristiky. Přínos českých folkloristů k pochopení baltské a východoslovanské lidové tvorby. Pražská kulturně historická metoda. 2. Baltská a východoslovanská etnická kultura, etnická geografie. Folklor a pochopení otázky baltoslovanské etnogeneze.3. Kontaktní komunikace, neustálenost a variabilita formy. Metodologie sběru folklóru.4. "Psané" a "mluvené" kulturní zóny a jejich vzájemný vztah z hlediska historického vývoje. Systém folkorních žánrů. 5. Folklorní text. Osobitost forem a způsobu realizace. Žánry narativního folklorů. 6. Jednota folklorních textů s neřečovými komponenty kulturní tradice: obřadem, teatralizací aj.7. Drobné žánry folkloru. Poetika zaříkávání. 8. Východoslovanská epika. 9. Poetika nářku.10. Folklór a stará literatura.11. Folklór a novodobá literatura. 12. Folkloristika a specifikum výskytu folklorních žánrů ve 20. století.13. Folklór a refolklorizace současného kulturního dění.

Literatura

Základní studijní literatura:ZUBATÝ, J.: O alliteraci v písních lotyšských a litevských. Praha 1894.Baltu religijos ir mitologijos šaltiniai I-IV. Vilnius 1996-2005.The Types of the Folktale. A classification and bibliography Anti Aarne`s Verzeichnis der Märchentypen. Helsinki 1961.KERBELYTE, B.: The catalogue of Lithuanian narrative folklore I-IV. Vilnius 1999-2004.KERBELYTE, B.: Liaudies pasakos prasme. Vilnius 1987.HORÁLEK, K.: O teoretické základy folklórní komparatistiky. In: Český lid, 1977.SAUKA, L.: Lietuviu tautosaka. Vilnius 1998. (ruské vydání z r. 1986)SAUKA, D.: Lietuviu tautosaka. Vilnius 1982.PROPP, V. J.: Morfologie pohádky a jiné studie. Praha 1999.The Types of the Folktale. A classification and bibliography Anti Aarne`s Verzeichnis der Märchentypen / translated and enlarged by S. Thompson. Helsinki 1961.Další odborná literatura:AFANAS´JEV, A. A.: Narodnyje russkije skazki. T. 1-3. Moskva 1978. Archangel´skije byliny i istoričeskije pesni. Sankt-Petěrburg 2002. BACHTIN, M. M.: Rabelais a lidová kultura středověku a renesance. Praha 2007. VELIUS, N.: Mitines lietuviu sakmiu butybes. Vilnius 1977.VELIUS, N.: Chtoniškasis lietuviu mitologijos pasaulis: Folklorinio velnio analize. Vilnius 1987.

Garant

doc. PhDr. Ilja Lemeškin, Ph.D.

Vyučující

doc. PhDr. Ilja Lemeškin, Ph.D.