Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Východní Evropa a české země (dějiny politických, sociálních a kulturních vztahů) I (do konce 19. století) (AVS500077)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AVS500077 - Východní Evropa a české země (dějiny politických, sociálních a kulturních vztahů) I (do konce 19. století), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

 Část vyučovaná H. Nyklem:Koncepty ruské politiky u české politické reprezentace 19. stoletíT. G. Masaryk a RuskoČesko-ruské literární styky v 19. stoletíČeská emigrace v ruské říšiRuská emigrace před první světovou válkou a po ní   Část vyučovaná T. Chlaňovou:Úvodní hodina (vymezení předmětu zájmu kurzu, doporučená literatura ke studiu, podmínky k vykonání atestace). Stručný nástin plánovaných témat, stereotypy vnímání "Ukrajinců" a "ukrajinštiny" a jejich postupné překonávání v českém prostředí. První projevy česko-ukrajinských styků (vzájemné vztahy mezi Kyjevskou Rusí a Velkomoravským knížectvím; vzájemné styky v husitském období; Pylyp Orlyk; čeští bratři a Ukrajina...)Styky českých a ukrajinských obrozenců (činnost tzv. "Ruské trojice"; zájem českých obrozenců o kulturní a politické snahy haličských Ukrajinců; zájem českých obrozenců o ukrajinský folklor; postoj české inteligence k ukrajinským emancipačním snahám; Karel Havlíček Borovský a ukrajinská otázka; politická spolupráce Čechů a Ukrajinců v roce 1848; účast Ukrajinců na říšském sněmu v Kroměříži; autorita českých obrozenců v ukrajinském prostředí…)Česko-ukrajinské vztahy na přelomu 19. a 20. století; osobnost Ivana Franka (Ivan Franko a Karel Havlíček Borovský; Frankův zájem o Rukopisy; Franko a česká moderna; Frankovy studie o Janu Kollárovi; autorita Ivana Franka v českém prostředí).České osídlení na Ukrajině; volyňští Češi (historie + současné české osídlení na Volyni; české osídlení na východní Ukrajině). Český vliv na Bukovině - činnost Josefa Hlávky v Černovicích (rezidence metropolity v Černovicích; chrám arménské církve v Černovicích…).Rezerva 

Literatura

Doporučená literatura část vyučovaná H. NyklemDoubek, V. Česká politika a Rusko (1848-1914). Praha 2004.Doubek, V. T. G. Masaryk a česká slovanská politika: 1882-1910. Praha 1999.  Dolanský, J. Mistři ruského realismu u nás. Praha 1960.Dom v izgnanii: očerki russkoj emigracii v Čechoslovakii 1918-1945. Praha 2008.Florovskij, A. V. Čechi i v vostočnyje slavjane: očerki po istorii češsko-russkich otnošenij (X-XVIII vv.). Praha 1935-1947. 2 díly.  Kšicová, D. Východoslovanské literatury v českém prostředí do vzniku ČSR. Brno 1997.Masaryk, T. G. Rusko a Evropa. I-III. Praha 1995.Masarykův sborník X. Praha 1996-1998. Vaculík, J. České menšiny v Evropě a ve světě. Praha 2009.Pivovar, Je. I. Rossijskoje zarubež´je. Social´no-istoričeskij fenomen, rol´ i mesto v kul´turno-istoričeskom nasledii. Moskva 2008.Savický, I. Osudová setkání. Češi v Rusku a Rusové v Čechách. 1914-1938. Praha 1999.Slavica v české řeči III/2. Praha 2012. část vyučovaná T. ChlaňovouInformace o kurzu viz: https://sites.google.com/site/terezachlanovaSto padesát let česko-ukrajinských vztahů. Ed. Orest Zilynskyj. Praha: Svět sovětů, 1968.Z dejín československo-ukrajinských vzťahov. Bratislava: Nakladatelství SAV, 1957.З історії чехословацько-українських зв´язків. Ед. Йозеф Грозєнчик ет. ал. Братіслава: Словацьке видавництво художньої літератури, 1959. (Č 10490).Зв‘язки Івана Франка з чехами та словаками. Ed. М.Мольнар, М.Мундяк. Bratislava: Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1957.Dluhošová, H.: Vystěhovalectví na Ukrajinu. In Češi v cizině. Ústav pro etnografii a folkloristiku AV ČR, 1996, č. 9.Hofman, J.: Češi na Volyni. Základní informace. Praha: Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel, 1995.Hostička, V.: Spolupráce Čechů a haličských Ukrajinců v letech 1848 - 1849. Praha 1965.Hroch, Miroslav: V národním zájmu: požadavky a cíle evropských národních hnutí devatenáctého století v komparativní perspektivě. Praha: Ústav světových dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, 1996.Reis, Pavel: Josef Hlávka, největší český mecenáš. Praha 1991.Мольнар, Mихайло: Зустрічі культур. З чехословацько-українських взаємовідносин. Bratislava: SPN, 1980.

Požadavky

aktivní účast na hodinách, závěrečný pohovor (zkouška)

Garant

Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D.PhDr. Hanuš Nykl, Ph.D.

Vyučující

Mgr. Tereza Chlaňová, Ph.D.