Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Areálové a evropské kontexty ruské literatury (20. stol.) (AVS500125)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu AVS500125 - Areálové a evropské kontexty ruské literatury (20. stol.), Filozofická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je seznámit studenty s problematikou vnímání a recepce evropských hodnot a myšlení v ruské literatuře, stejně jako v základním představení vztahu Ruska k evropské kultuře.

Sylabus

Ruská literatura:1.      Seznámení s teorií, načrtnutí možných pohledů na rusko-evropskou literární reflexi. Ruská a evropská kultura v zrcadle paradigmatu "Východ-Západ". Rusko-německé kulturní a literární vztahy - dosavadní zpracování a odborné publikace. Recepce německé kultury v ruské literatuře pohledem genologickým a imagologickým. Boris Groys a jeho teorie o ruské kultuře jako "stroji na překlady".2.      Moderna a avantgarda jako projekt budování nové budoucnosti. I. Příklad umění jako kolektivního "vytváření života" básníka Vjačeslava Ivanova, základní pojmy jeho teorie, jeho dialog s NietzschemModerna a avantgarda jako projekt budování nové budoucnosti .II. Od "vytváření života" k "budování života". Konstruktivisté mezi produkčním uměním a agitací. Spojnice mezi literaturou a výtvarným uměním.Byla avantgarda proto- či antistalinistická? Nejdůležitější mezníky v rusko-německé polemice o charakter ruské avantgardy. Spojnice mezi stalinismem a nacismem v žurnalistice a obrazu hrdiny a nepřítele.Skryté nietzscheánství v literatuře období stalinismu.Němečtí autoři v exilu v sovětském Rusku, fenomén "prominentních" literárních návštěv ve stalinském Rusku.Předválečný exil, fenomén hranice v literatuře. Příklad Vladimira Nabokova a jeho pohledu na Berlín.Ideologická opozice "Východ-Západ" v ruské literatuře a její postupné překonávání: fenomén studené války v ruské literatuře od špionážního románu po dekonstrukci ideologické opozice v poezii A. Vozněsenského, rozpouštění černobílého paradigmatu "Rus kontra Němec jako přítel a nepřítel" - vývoj "německého" tématu v ruské literatuře druhé poloviny 20. století - od Někrasova po Sorokina.Od emigrace k migraci: současná ruská literatura bez hranic v západní Evropě. Literatura jako součást transkulturního procesu a nové strategie literární tvorby. I: Marina Palej, Marija Rybakova (autofikce a literatura tzv. třetího prostoru).Od emigrace k migraci: současná ruská literatura bez hranic v západní Evropě. Literatura jako součást transkulturního procesu a nové strategie literární tvorby. II.: Julia Kisina, Vladimir Kaminer (mimkry, groteska, postkolonialismus).Ruský postimperialismus: Rusko kontra Amerika v období posthistorimu. Nové euroasijství Vladimira Dugina a jeho zdroje v teorii tzv. německé konzervativní revoluce 20. let 20. století. Duginský koncept tzv. premoderny v díle jeho apologetů E. Limonova, J. Mamlejeva a S. Prochanova a jeho travestie v díle V. Sorokina.Příklad reflexe západní kultury v literární tvorbě: Josif Brodskij a vybrané interkulturní aspekty jeho poezieSkrytá reflexe filozofického myšlení v díle A. Vozněsenského a G. Sapgira: dialog mezi "oficiální" a "ineditní" literaturou         

Literatura

GROYS, B.: Gesamtkunstwerk STALIN. Die gespaltene Kultur in der Sowjetunion. München - Wien 1988.GROYS, B.: Die Erfindung Russland. München 2003.EIMERMACHER, K. - VOLPERT, A. (Hg.): Stürmische Aufbrüche und enttäuschte Hoffnungen. Russen und Deutsche in der Zwischenkriegszeit. München 2006.EIMERMACHER, K. - VOLPERT, A.: Tauwetter, Eiszeit und gelenkte Dialoge. Russen und Deutsche nach 1945. München 2006.DRUGOVÁ, I.: Kultúrne tradície v poézii Josifa Brodského. Bratislava 2009.ULBRECHTOVÁ, H.: Fenomén Ruska jako příklad vztahu "Východ-Západ" na úrovni literárních žánrů. In: Slovak Review of World Literature Research XVII (2008), 1, s. 29-43.KRIEGER, V.: Kunst als Neuschöpfung der Wirklichkeit. Die Anti-Ästhetik der russischen Moderne. München 2006.HAUSBACHER, E.: Poetik der Migration. Transnationale Schreibweisen in der zeitgenössischen russischen Literatur. Tübingen 2009.HÖLLWERTH, A.: Die ästhetische Revolte gegen den Humanismus: Die zeitgenössischen russischen Schriftsteller Limonov, Mamleev, der "neoeuroasischen" Ideologe Dugin und deutsch-deutsche Missverständnisse unter dem Vorzeichen einer "repressiven" Toleranz. In: Germanoslavica. Zeitschrift für germano-slawische Studien. 21 (2010) 1-2, S. 43-56.ULBRECHTOVÁ, H.: Ruská poezie druhé poloviny 20. století. Úvahy o teorii, historii a filozofii. Praha 2009.ULBRECHTOVÁ, H.: Ideologická opozice "Východ-Západ" v ruské literatuře a její postupné překonávání. In: Slavia 79 (2010), 3.4, s. 379-395.

Požadavky

Zkouška z části věnované ruské literatuře je ústní, skládá se ze tří otázek vycházejích ze sylabu.

Garant

doc. PhDr. Helena Ulbrechtová, Ph.D.