Předmět Audiovizuální žurnalistická tvorba I (JJB061)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu JJB061 - Audiovizuální žurnalistická tvorba I, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je seznámit studenty s teoretickými a praktickými základy audiovizuální žurnalistické tvorby.
Sylabus
Stručný program:- Specifické znaky rozhlasu v systému masových médií se zvl. zřetelem ke zpravodajství, specifika psaní zpráv pro rozhlas a jejich interpretace.- Kritéria věrohodnosti rozhlasového zpravodajství, stavba rozhlasové zprávy, informační zdroje, práce domácího a zahraničního zpravodaje.- Klasická zpráva, zvuková zpráva, reportážní zpráva, referát, zpravodajský přenos.- Zpravodajské vystoupení, zpravodajský rozhovor, tečka za zprávami, rozhlasové zpravodajství a posluchač.- Zpravodajství v současné skladbě rozhlasového programu (rozbor zpravodajství jednotlivých okruhů veřejnoprávního rozhlasu a vybraných soukromých rozhlasových stanic).- Specifika a rozdíly mezi psanou a obrazovou žurnalistikou. Filmový a reálný čas.- Výrazové a vyjadřovací prostředky audiovizuální žurnalistiky (filmová řeč). Prostředky obrazové, zvukové a skladebné.- Literární příprava audiovizuálního sdělení, technika a specifika scénáristické tvorby (od autorského záměru ke scénáři).- Obrazová a střihová skladba, používání efektů ve zpravodajství, role grafiky, problematika ifotainmentu (v návaznosti na využívání grafiky).- Zpravodajské televize a proměna novinářských žánrů, zpravodajský přenos a jeho renesance (ukázky zpravodajských stanic z Evropy a USA).- Televizní publicistika a její aktuální stav (investigativní žurnalistika, diskusní pořady).
Literatura
Rozhlasová část:Povinná:Osvaldová,B. a kol.: Zpravodajství v médiích.Praha, Karolinum 2011,cca 15 s.Kol. Od mikrofonu k posluchačům.Praha, Český rozhlas 2003, cca 590 s.Maršík, J.: Výběrový slovníček termínů slovesné rozhlasové tvorby.Praha,SRT 1999,34 s.Osvaldová,B.- Halada, J. a kol.: Praktická encyklopedie žurnalistiky. Praha, Libri 2002 (vybraná hesla- rozhlas), cca 5 s.Maršík, J.: Úvod do teorie rozhlasového programu. Karolinum, Praha 1994, 106 s.Doporučená:ABC des Horfunks. Reihe Praktischer Journalismus. Band I, Mnichov 1990 (kap 7),103 s.Hankusová, V.: Vývoj výzkumu rozhlasových posluchačů v Českoslovenslu a v České republice.Praha, Karolinum 2006, 152 s.Boyd, A.: Zpravodajství v rozhlase a televizi. Praha, CNŽ 1995, 164 s.Maeseneer, P.: Here/s the News: A Radio News Manual. (Vydavatel neuveden.)Týdeník Rozhlas (přehled zpravodajských pořadů veřejnoprávního rozhlasu).Svět rozhlasu. Vybrané stati (budou uvedeny na přednášce).Televizní část:Bernard, J.: Jazyk kionematografie, komunikace. Praha,NFA 1995.Deleuze, G.: Film 1 - Obraz, pohyb. Praha, NFA 2000.Drvota, M.: Základní složky filmu. Praha, NFA 1994.Martin, M.: Le langage cinématographique. Paris:Les Éditions du Cerf, 1994. Mathausová, M.: 12 pádů scenáristiky.Praha, Victoria Pulishing 1996.Navrátil,A.: Cesta k pravdě či lži. Praha, FAMU 2002.Novotný,D.J.: Chcete psát scénář? Praha, FAMU 2000.
Požadavky
Znalosti v rozsahu přednášené látky a stanovené povinné litaratury ke studiu.
Garant
Doc. PhDr. Michal Šobr, CSc.PhDr. Josef Maršík, CSc.