Předmět Hospodářské dějiny německy mluvících zemí (JMB207)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu JMB207 - Hospodářské dějiny německy mluvících zemí, Fakulta sociálních věd, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Úvod do předmětu, základy sociálního systému z období císařského Německa, cykly a trendy německého hospodářství, německé hospodářství let 1870-1914.Korporativní tržní hospodářství Německa, zájmové politiky, primát politiky v hospodářství, fordismus, válečné hospodářství. Vývoj v letech 1914-1945.Německé hospodářství na cestě do 20. století, Stunde Null hospodářsky vývoj po roce 1945, hospodářské dělení Německa, bilance vstupních zdrojů, vznik sociálně tržního hospodářství, vzrůst německého hospodářství - americká, britská, francouzská a sovětská zóna, rok 1947.Od měnové reformy ke korejskému boomu, Marshallův plán - mýtus a realita, materiální pomoc německému hospodářství, Marshallův plán a financování výstavby Německa.Sociálně tržní hospodářství v éře Adenauera, politické a hospodářské problémy, reforma sociálního pojištění, reforma penzijního systému, krize v hornickém průmyslu, krize sociálně tržního hospodářství během korejské války, návrat ke korporativnímu tržnímu hospodářství.Dědictví hospodářského zázraku: anachronismy hospodářského zázraku, proměna struktury společnosti a produkce, vyhnanci, uprchlíci a gastarbeitři, nivelizace středního stavu.Návrat do Evropy - kontinuita nebo nový začátek, vstup do celosvětového hospodářství, Montánní unie, Evropské hospodářské společenství.Systém produkčních faktorů na hospodářství SRN - příroda, kapitál, práce, zahraniční kapitál, teorie a hospodářská politika, stát jako produkční faktor, hospodářská integrace,Problémy globalizace, dlouhá cesta Německa do měnové unie, zavedení EURO v SRN.Hospodářská a fiskální krize Evropské unie v letech 2007-2013: postoj Německa k problémům Řecka, Irska a Portugalska; institucionální řešení, protidluhová brzdaVýznam odborů v německém hospodářství.Hospodářské aspekty německého sjednocení; restrukturalizace a privatizace východoněmeckého hospodářství.Závěr, dotazy, náhradní přednáškový termín.
Literatura
* Povinná literatura:Abelshauser, Werner: Deutsche Wirtschaftsgeschichte seit 1945. Mnichov: C.H. Beck, 2004.Müller,Helmut: Dějiny Německa. Praha: Lidové Noviny, 1995.Wolfrum, E.: Zdařilá demokracie. Dějiny Spolkové republiky Německo od jejích počátků až po dnešek. Brno: Barrister & Principal, 2008. Doporučená literatura:Knortz, Heike: Wirtschatfsgeschichte der Weimarer Republik. Göttingen: Vandenhoeck Ruprecht, 2010.Jančík, Drahomír; Kubů, Eduard (eds.): Nacionalismus zvaný hospodářský. Střety a zápúasy o nacionální emancipaci/převahu v českých zemích (1859-1945). Praha: Dokořán, 2011, s. 503-575.
Garant
JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D.
Vyučující
JUDr. PhDr. Petr Mlsna, Ph.D.