Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Teologie svátostí 1 (KSTE029)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSTE029 - Teologie svátostí 1, Katolická teologická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je získání základní orientace v sakramentální teologii a seznámení se s aktuálními otázkami této části systematické teologie. Principiálně teoretické znalosti by tak měly připravit solidní základ pro předměty, které se svátostmi zabývají v jiné perspektivě.

Sylabus

I) Úvodní částA) Nominální definice mysterion/sacramentum B) Klíčové momenty v dějinách teologie svátostí II) Svátosti křesťanské iniciaceA) Úvod B) Teologie pramenů nauky o křtu C) Systematická teologie křtu D) Úvod - proč je teologie biřmování problematická E) Teologie pramenů nauky o biřmování F) Systematická teologie svátosti biřmování G) Úvod ke svátosti eucharistie H) Teologie pramenů nauky o eucharistii I) Systematická teologie svátosti eucharistie III) Svátost služebného kněžstvíA) Úvod B) Kněžství Ježíše Krista C) Hlavní účast na Kristově kněžství D) Služebné kněžství IV) Svátost manželstvíA) Úvod B) Teologie pramenů C) Spekulativní teologie svátosti manželstvíV) Svátost pokání a smířeníA) Úvod B) Základní prvky svátosti v Novém Zákoně C) Důležité etapy dějinného vývoje svátosti D) Systematická reflexe o svátosti pokání a smíření VI) Svátost pomazání nemocnýchA) Teologie pramenů B) Systematická teologie svátosti  VII) Svátostný organismus a jeho místo v životě křesťana a společenství Církve

Literatura

Základní povinná literaturaDokumenty II. vatikánského koncilu, Praha 1995.Katechismus katolické církve. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2002. Viz příslušnou část o svátostech obecně a části o jednotlivých svátostech.Léon-Dufour, X., Slovník biblické teologie. Řím: Velehrad ? Křesťanská akademie, 1991. Viz příslušná hesla ve slovníku.Müller, G. L., Dogmatika pro studium a pastoraci. K.Vydří: KNA, 2010. Strana 639-787. Další literatura (Monografie přístupné v češtině:) Dacík, R. M., Bůh ve svátostech. Olomouc: Krystal, 21948. Fiorenza, F. S., Systematická teologie: Římskokatolická perspektiva. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2000. Giglioni, P., Svátosti Krista a Církve: souzvuk mezi člověkem a Bohem. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 1996. Granat, V., K člověku a Bohu v Kristu. Velehrad: Křesťanská akademie, 1982. Ott, Ludwig, Dogmatika: De Sacramentis: O svátostech. 6. díl. Olomouc: Matice cyrilometodějská, 1994. Schmaus, Michael, Sviatosti. Bratislava: Rímskokatolická cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského, 1992. Špacek, Richard, Katolická věrouka : O milosti, svátostech a dokonaní. 3. díl, 2. část. Praha: Dědictví sv. Prokopa, 1922. Podrobnou bibliografii obdrží studenti na přednáškách.

Garant

Tomáš B. Mohelník, Th.D.

Vyučující

Tomáš B. Mohelník, Th.D.