Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Světová náboženství a náboženská hnutí (KSTE417)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu KSTE417 - Světová náboženství a náboženská hnutí, Katolická teologická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Studiem světových náboženství se v rámci katolické teologie zabývá disciplína zvaná teologie náboženství. Náš kurz využije základních poznatků bádání tohoto teologického oboru, abychom mohli lépe porozumět místu nekřesťanských náboženských tradic v perspektivě křesťanské teologie zjevení.

Sylabus

Plán kurzuOd kontextu, v němž se ptáme po vztahu křesťanství k ostatním náboženstvím, přejdeme k objasnění základních pojmů, se kterými se budeme setkávat v literatuře k tématu a které jsou proto nezbytné k hlubšímu porozumění celé problematice. Napomůže nám k tomu určení předmětu, cíle a metody oboru.V další kapitole přejdeme k dějinám vztahu křesťanství a jiných náboženských tradic. Dále budeme věnovat pozornost současným paradigmatům vztahu, směru, jímž se vydaly hlavní proudy teologické bádání posledního desetiletí, problémům, které zůstávají otevřené, jejich navrhovaným řešením, limitům i neprozkoumaným možnostem …V průběhu kurzu bychom měli také nahlédnout do obsahů víry a náboženské zkušenosti velkých náboženských tradic.Zvláštní pozornost budeme věnovat otázkám mezináboženského dialogu - jeho teologickému ukotvení, předpokladům, překážkám, typům a možnostem. Na závěr bychom měli nahlédnout i do problematiky nových náboženských směrů a sekt. 1. Cíl, předmět a metoda teologického přístupu k náboženstvím1.1 Cíl1.2 Předmět1.3 Metoda1.3.1. Religionistika nebo teologie?1.3.2. Teologie náboženství a fundamentální teologie1.3.3. Teologie náboženství a dogmatická teologie1.3.4 Třífázová metoda výzkumu v teologii náboženství 2. Dějiny vztahu k jiným náboženským tradicím 2.1  Starozákonní a novozákonní pohled na ostatní náboženství2.2  Otázka po spáse ostatních v patristice2.3  Další vývoj teologické reflexe k tématu (po Tridentský koncil a klasickou apologetiku)2.4  Teologie náboženství v reflexi Druhého vatikánského koncilu a ostatních dokumentech magisteria 3. Teologický základ reflexe o vztahu křesťanství a ostatních náboženství3.1. Antropologická struktura náboženské zkušenosti3.2. Teologická struktura křesťanské zkušenosti. Základní náboženská zkušenost křesťanství, její christologicko-trinitární ukotvení s ohledem na otázku vztahu k ostatním náboženstvím. 4. Současná paradigmata vztahu křesťanství a ostatních náboženství 4. 1 Současná paradigmata4.2 Otevřené problémy 5. Poslání křesťanů ve světě,teologie misie, mezináboženský dialog 5.1 Evangelizace, misie, mezináboženský dialog v dokumentech magisteria5.2 Čtyři základní formy dialogu5.3 Poznámky ke "spiritualitě mezináboženského dialogu" 6. Sekty a nová náboženská hnutí 7.1 Transformace soudobé religiozity a náboženské novotvary současnosti7.2 Základní rysy nových náboženských hnutí7.3 Typy náboženských skupin podle jejich vztahu ke společnosti (církev, denominace, nové náboženské hnutí, kult-sekta)7.4 Fenomén New Age

Literatura

povinná:MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE, Křesťanství a ostatní náboženství. Praha: Krystal 1999.D. Červenková: Náboženství jako teologický fenomén. P. Mervart, Červený Kostelec 2013.D. Červenková: Světová náboženství a náboženská hnutí v pohledu katolické teologie. Skripta, 2015. doporučená:F. ARINZE, Mezináboženský dialog in Teologické texty 2 (1990), 45-49.V. BOUBLÍK, Teologie mimokřesťanských náboženství, Kostelní Vydří 2000. DRUHÝ VATIKÁNSKÝ KONCIL: Ad gentes, Nostra Aetate, Lumen Gentium, Gaudium et spes. Papežská rada pro mezináboženský dialog - Kongregace pro evangelizaci národů: Dialog a hlásání, Dialogo e annuncio (1991) - viz např. zde. D. ČERVENKOVÁ, Teologie náboženství, Praha 2014 (skripta). P. HOŠEK, Na cestě k dialogu. Křesťanská víra v pluralitě náboženství. Návrat domů, Praha 2005. R. CHLUP, Bůh a bohové. Pojetí božství v náboženských tradicích světa, Praha, Dharmagaia 2004. H. FRYOVÁ, Čítanka židovsko-křesťanského dialogu. Praha: Vyšehrad 2003. B. LANCASTER, Judaismus. Praha, Ikar, 2000. A. BAUMANN, Co by měl každý vědět o židovství, Kalich, 2000. P. SPIEGEL, Kdo jsou Židé?, Praha, Barrister 2007. L. KROPÁČEK, Duchovní cesty islámu, Praha, Vyšehrad, 1998. H. KUNG, VAN ESS J., Křesťanství a islám. Praha, Vyšehrad 1998. F. HAERI, Základy islámu, Praha, Votobia 1997. D. ZBAVITEL, Hinduismus, Praha, DharmaGaia, 1993 H. KUNG, VON STIETENCRON, Křesťanství a hinduismus. Praha, Vyšehrad 1997. V. LESNÝ, Buddhismus, Votobia 1996. V. MILTNER, Vznik a vývoj buddhismu, Vyšehrad, 2001.. H. KUNG, H. BECHERT, Křesťanství a buddhismus, Praha, Vyšehrad 1997. PAPEŽSKÁ RADA PRO MEZINÁBOŽENSKÝ DIALOG, Spiritualitá del Dialogo. PAPEŽSKÁ RADA PRO MEZINÁBOŽENSKÝ DIALOG, Dialogo e missione, l'atteggiamento della Chiesa di fronte ai seguaci di altre religioni (Riflessioni e orientamenti su dialogo e missione). K. FLOSS, O. ŠTAMPACH, Z. VOJTÍŠEK (eds.): Mezináboženský dialog se zřetelem k tzv. abrahámovským náboženstvím. Praha, Dingir 2007. D. LUŽNÝ, Nová náboženská hnutí. Brno, Masarykova univerzita 1997. Z. VOJTÍŠEK, Encyklopedie náboženských směrů v České republice: náboženství, církve, sekty, duchovní společenství. Praha, Portál 2004. Z. VOJTÍŠEK, Netradiční náboženství u nás. Praha, Dingir 1998.

Požadavky

Student musí mít přečtenou a dobře prostudovanou povinnou literaturu k tomuto kurzu.Zkouška probíhá jak ústní, tak písemnou formou (volba formy je ponechána na studentovi).

Garant

ThLic. Mgr. Denisa Červenková, Th.D.

Vyučující

ThLic. Mgr. Denisa Červenková, Th.D.