Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Nefrologie (B02564)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu B02564 - Nefrologie, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Předmět probíhá formou blokové výuky, v délce 3 bloků, z nichž 2 jsou praktické. Obsahem teoretické části je: Seznámení se základy vyšetřovacích postupů v nefrologii, jejich indikace a interpretace. Nejčastější nefropatie. Ošetřovatelská péče o nefrologické nemocné. Základy životosprávy při onemocnění ledvin a edukační role sestry. Rozlišení mezi onemocněním ledvin a jeho funkčními důsledky. Prognostické aspekty v nefrologii. Praktická část výuky probíhá na těchto pracovištích: Jednotlivá oddělení Kliniky nefrologie - Lůžková oddělení, OAM, dialýza a je vedena sestrami se specializovanou způsobilostí v oboru. 1. teoretický blok: Vyšetřovací metody v nefrologii, úloha sestry při přípravě pacienta, samotném vyšetření, sledování po vyšetření.Glomerulonefritidy a ostatní nemoci glomerulů: klinické projevy (močové syndromy), diagnóza, diferenciální diagnóza, vyšetření, terapie.Akutní a chronické selhání ledvin - příčiny, projevy, léčba, režimová opatření, dieta. Metody náhrady funkce ledvin.2. praktický blok (8 hodin): Oddělení akutní medicíny (OAM) + oddělení akutní dialýzy: Studentky budou mít možnost podílet se na ošetřovatelské péče zejména u těchto stavů a výkonů: asistence u kanylace CŽK, péče o pacienty na umělé plicní ventilaci, provádění kontinuálních očišťovacích metod (CVVH), akutní hemodialýza, asistence u punkce (ascites, výpotek), asistence u tracheotomie3. praktický blok:Oddělení F: Renální biopsie. Rychle progredující glomerulonefritidy. Úloha sestry při přípravě, edukaci a sledování pacienta.4. Samostudium: 1. Fyziologie ledvin.2. Hlavní nemoci tubulů a intersticia - principy diagnózy a léčby.3. Dědičná onemocnění ledvin - způsoby přenosu na další generace, diagnostika, léčba, příčiny a důsledky hypertenze při onemocnění ledvin.

Literatura

Klener P., Tesař Vl. : Vnitřní lékařství. Svazek IX. Nefrologie, Galen 2003 Merta M. : Dědičná onemocnění ledvin. Triton, 2004 Monhart V: Hypertenze a ledviny. Triton 2004. ISBN 80-7254-569-8 Teplan V, Horáčková M, Bébrová E, Janda J: Infekce ledvin a močových cest v dětském a dospělém věku. Grada 2004. ISBN 80-247-0566-4 Teplan V a kolektiv: Praktická nefrologie. 2.zcela přepracované vydání. Grada-Avicenum 2006; ISBN 80-247-1122-2 Tesař V, Schuck O a kolektiv: Klinická nefrologie. Grada-Avicenum 2006; ISBN 80-247-0503-6 Bednářová V, Dusilová Sulková S: Peritoneální dialýza. 2.rozšířené a přepracované vydání. Jessenius-Maxdorf 2007; ISBN 978-80-7345-005-2 Sulková S: Hemodialýza. Jessenius-Maxdorf 2000; ISBN 80-85912-22-8

Garant

Doc. MUDr. Věra Čertíková-Chábová, Ph.D.