Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Infekční lékařství (B02567)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu B02567 - Infekční lékařství, 1. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Výuka je zaměřena na obecná rizika infekčních nemocí, především však péči o infekčně nemocné v podmínkách JIP, sepse, neuroinfekce, fulminantní formy virových hepatitid, průjmová onemocnění, některé importované infekce a infekci HIV/AIDS. Výuka probíhá formou přednášek (2 bloky) doplněné samostudiem opřeným o e-learning. Praktická část výuky je realizována formou stáže na infekční klinice FNB. Vzhledem k přísnému hygienickému režimu a prostorové a personální kapacitě pracoviště není zařazena samostatná práce s pacientem. Výuka je zaměřena na poskytování komplexní ošetřovatelské péče u jednotlivých onemocnění, ošetřovatelský proces zaměřený na ošetřovatelskou péči u infekčního nemocného, prevenci nozokomiálních nákaz a bariérový systém ošetřování. Důraz je kladen na výkony vysoce specializované péče v případech, kdy u nemocného došlo k selhání základních životních funkcí nebo takové selhání hrozí. 1. teoretický blok: Sepse a septický šok (patofyziologie systémové zánětlivé reakce, základ diagnostiky a léčby, znát možné ošetřovatelské diagnózy, nároky na ošetřovatelskou péči).Péče o HIV pozitivní pacienty (systém péče o HIV pozitivní pacienty, dispenzarizací, zvláštnostmi klinického průběhu onemocnění u HIV+ osob, chápat účelnou ochranu před profesionální nákazou HIV, získání reálného náhledu na riziko nákazy).2. teoretický blok: Profesionální nákazy ve zdravotnictví a jejich prevence (Orientace v reálných rizicích profesionální nákazy, ochrana před volatilními a krví přenosnými infekcemi, postexpoziční profylaxe poranění kontaminovaným biologickým materiálem).Ošetřování pacientů s vysoce nebezpečnými nákazami (Pomůcky a ošetřovatelské postupy v péči o pacienty s vysoce nebezpečnými nákazami, ochrana personálu v různých stupních biologického rizika).3. praktický blok: Provoz oddělení infekční kliniky (stáž na oddělení). Cílem je seznámit se s umisťováním pacientů na oddělení, principy izolace a ochranou pacientů i personálu před nákazou. Zdravotnická dokumentace (seminář s praktickými ukázkami). Hlášení infekčních nemocí.4. Samostudium: 1. Předmět infektologie, původci, diagnostika a léčba infekčních nemocí, ošetřování infekčně nemocných. Cílem je zopakovat důležité původce infekčních nemocí a seznámit se s hlavními diagnózami pacientů hospitalizovaných na infekčním oddělení, porozumět infekčnímu procesu jako předpokladu pro chápání protiepidemických opatření.2. Neuroinfekce (Základní infekčních choroby nervového systému, příznaky, principy diagnostiky a léčby, východiska pro poskytování ošetřovatelské péče). 3. Virové hepatitidy (epidemiologické a klinické charakteristiky, opatření při výskytu, ochrana personálu při ošetřování, specifická prevence).4. Průjmová onemocnění, dehydratace a minerálový rozvrat (epidemiologická rizika vzniku enteroinfekcí, klinický obraz dehydratace, základy rehydratační a dietní léčby, rehydratační roztoky, vhodné léčebný a ošetřovatelský režim u průjmového onemocnění).

Literatura

V. Dostál a kol.: Infektologie. Karolinum, Praha 2005, 338 s. ISBN 80-246-0749-2H. Rozsypal a kol. Infekční nemoci ve standardní a intenzivní péči, v tisku

Garant

MUDr. Simona Arientová, Ph.D.