Předmět Epidemiologie (CDHEP3)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CDHEP3 - Epidemiologie, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Cílem předmětu je seznámit studenty s vývojem a využitím epidemiologie v klinické praxi, infekčními a neinfekčními onemocněními (chřipka, HIV/AIDS, hepatitidy atd.), s imunizačními programy jak v ČR tak ve světě.
Sylabus
E P I D E M I O L O G I E BAKALÁŘSKÉ STUDIUM DENTÁLNÍ HYGIENISTKA3. ROČNÍK SylabusPŘEDNÁŠKY 1. Vývoj a využití epidemiologie v klinické praxiTerminologie používaná v epidemiologii - ukazatelé nemocnosti (incidence, prevalence, attack rate), ukazatelé úmrtnosti. Charakteristika jednotlivých typů epidemiologických studií a jejich využití v praxi. 2. Akutní respirační infekce (ARI) Charakteristika ARI virového a mykoplasmatického původu, epidemiologie chřipky a Reyeova syndromu. 3. HIV/AIDS Historie, definice, epidemiologická charakteristika, situace v České republice a ve světě, trendy a perspektivy onemocnění HIV/AIDS. 4. Virové hepatitidy základní charakteristiky původců a epidemiologické charakteristiky virových hepatitid A, B, C, D, E. Prevalence VHB v ČR a ve světě. Principy očkování proti VHA a VHB. Diferenciální diagnostika virových hepatitid. 5. Nozokomiální nákazy Definice NN, exogenní, endogenní, specifické, nespecifické NN, rizikové faktory 6. Aktivní a pasivní imunizace Seznámení se strategií aktivní a pasivní imunizace v ČR, charakteristikou vakcín, organizace očkovacích programů.. Očkovací kalendář platný v ČR. Kontraindikace očkování a nečastější komplikace po očkování. 7. Kontaktní a exantematické nákazy Epidemiologické charakteristiky exantematických onemocnění (spalničky, plané neštovice, zarděnky, příušnice ...) z hlediska přenosu pacient - ošetřující lékař.Přenos kontaktních infekcí (bakteriální, virové, mykotické)
Literatura
1. Kolektiv: Manuál prevence v lékařské praxi - souborné vydání, Univerzita Karlova /Fortuna, 2004, 736 stran, ISBN 80-7168-942-4 2. Dana Göpfertová, Petr Pazdiora, Jana Dáňová: Epidemiologie (obecná a speciálníepidemiologie infekčních nemocí), Učební texty Univerzity Karlovy v Praze, Karolinum2006, ISBN 80-246-1232-1 3. Jana Dáňová, Jitka Částková: Očkování v České republice, Nakladatelství Triton, 2008,ISBN 978-80-7387-122-2
Požadavky
Nutná účast 80% na praktických cvičeních, možnost náhrady chybějící výuky po individuální konzultaci s jednotlivými vyučujícímiZkouška formou testu 20 otázek multiple choice test - 70 % správných odpovědíTématické okruhy: Typy epidemiologických studií Základy pasivní a aktivní imunizace Střevní bakteriální a virové nákazy Respirační virové a bakteriální nákazy Virové hepatitidy HIV/AIDS
Garant
Doc. MUDr. Alexander Martin Čelko, CSc.