Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Biostatistika (CPHKBS1)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CPHKBS1 - Biostatistika, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Primárním cílem předmětu je seznámit studenty se základy matematické statistiky jako důležiým výzkumným nástrojem v medicíně, epidemiologii a veřejném zdravotnictví. Sekundárním cílem je ukázat využití počítačů pro aplikaci statistickýcj metod.

Sylabus

1. Základní statistické pojmy a principy (3 hod.) Co je to statistika, význam statistiky ve zdravotnictví, popisná a induktivní statistika. Základní principy používané v matematické statistice, etapy statistického šetření, základní soubor a výběr. Typy veličin analyzovaných prostředky matematické statistiky. Co je rozložení těchto veličin a různé typy rozložení. Základní popisné charakteristiky. Bodové i intervalové odhady. 2. Principy statistických testů, testování spojitých veličin (2 hod.) Testování hypotéz. Principy statistických testů a jejich interpretace. Základní statistické modely porovnání průměrů, analýza variance. Statistická závislost - regresní analýza, korelace.3. Analýza kategoriálních dat (1 hod.) Kontingenční tabulky a nástroje jejich analýzy - 2, Fisherův , McNemarův a M-H test. Základní typy studií používané v epidemiologii a jejich matematický model. křížový poměr, relativní riziko a další charakteristiky v průřezové, kohortové a 'případ-kontrola' studii, omezená použitelnost jednotlivých charakteristik. 4. Plánování studií, rušivé vlivy a složitější matematické postupy (2 hod.) Matematické nástroje pro plánování studií, representativnost výběru. Rušivé faktory a jejich kontrola (vyloučení rušivých vlivů). Stratifikace a standardizace pro správnou interpretaci získaných výsledků. Hodnocení diagnostických, screeningových testů (sensitivita a specificita). Základní informace o dalších používaných metodách (např. logaritmicko-lineární modely, logistická regrese, analýza přežití).

Literatura

J. Hendl: Přehled statistických metod zpracování dat. Portál, Praha 2004.M. Meloun, J. Militký: Statistické zpracování experimentálních dat. Plus s.r.o., Praha, 1994.K. Zvára: Biostatistika. Karolinum, Praha 1998.

Garant

Mgr. Viktor Hynčica