Předmět Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - MIKROBIOLOGIE (CVSE3P0019)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CVSE3P0019 - Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - MIKROBIOLOGIE, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Základním cílem předmětu je vysvětlit vztah mezi člověkem, patogenními mikroorganismy a dalšími vlivy prostředí v různých souvislostech. Jde o pochopení interakcí, k nimž dochází mezi různými mikroorganismy a obrannými mechanismy člověka (někdy již primárně změněnými), ale současně i o demonstraci laboratorních vyšetření, které v praxi umožňují prokazovat, specifikovat a kvantifikovat obě zúčastněné složky - čili detekce patogenních mikroorganismů a jejich vlastností na jedné straně a zjišťování velikosti a charakteru imunitní reakce na straně druhé. Tato výuka procesů probíhajících na mikroskopické nebo molekulární úrovni je doplněna klinickým pohledem - demonstrací typických nemocí, které mají infekční příčinu, a rovněž nemocí, které vznikají v důsledku poruchy imunity. Od studenta se očekává propojení mezi znalostmi fyziologie, imunologie, mikrobiologie a histopatologie; z těchto znalostí vychází racionální klinické myšlení. Studenti by měli získat náhled na klinický obraz infekčních a imunopatologických onemocnění, měli by znát jejich diagnostiku a měli by mít i rámcovou představu o jejich terapii.
Sylabus
Podrobný syllabus včetně odkazu na studijní materiály viz:http://vyuka.lf3.cuni.cz
Literatura
Základní texty:Beneš, J: Infekční lékařství. Praha: Galén 2009 (využije se i v rámci výuky infekčního lékařství ve 3. a v 5. ročníku)Bednář M, Fraňková V, Schindler J, Souček A, Vávra J: Lékařská mikrobiologie, Praha: Marvil 1997Hořejší V, Bartůňková J: Základy imunologie, Praha, Triton 2009 Doplňující:J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie. Hradec Králové, Nucleus, 2004· D. Stites, A.I. Terr. Základní a klinická imunologie, Appleton a Lange, 1993· T. Fučíková. Klinická imunologie v praxi Galén 1997· T. Fučíková a kol. Základy klinické imunologie, RDI Press 1994· J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie,. Nukleus HK, 2004· V. Špičák, P. Panzner, Alergologie, Galén 2005· J. Bartůňková Imunodeficience. Grada 2002, 2007, 2009· Alergie, časopis pro postgraduální vzdělávání, Tigis (www.tigis.cz) Editace textu není ukončena!
Požadavky
V části mikrobiologické během zimního i letního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% aktivní účasti na praktikách (včetně předepsaných znalostí) a vyhovujícího výsledku ze dvou průběžných ověřovacích testů. Nevyhovující dílčí výsledky je možno před získáním kolokvia opravit ústním přezkoušením.V letním semestru bude podmínkou získání kolokvia i úspěšný test z patologie.Otázky k části mikrobiologie jsou zde: http://old.lf3.cuni.cz/mikrobiologie/mii/otazky_z_lekarske_mikrobiologie.rtf
Garant
doc. MUDr. Marek Bednář, CSc.prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc.Doc. MUDr. Petr Kučera, PhD.