Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - OBECNÁ INFEKTOLOGIE (CVSE3P0021)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu CVSE3P0021 - Mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie - OBECNÁ INFEKTOLOGIE, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

 Základním cílem předmětu je vysvětlit vztah mezi člověkem, patogenními mikroorganismy a dalšími vlivy prostředí v různých souvislostech. Jde o pochopení interakcí, k nimž dochází mezi různými mikroorganismy a obrannými mechanismy člověka (někdy již primárně změněnými), ale současně i o demonstraci laboratorních vyšetření, které v praxi umožňují prokazovat, specifikovat a kvantifikovat obě zúčastněné složky - čili detekce patogenních mikroorganismů a jejich vlastností na jedné straně a zjišťování velikosti a charakteru imunitní reakce na straně druhé. Tato výuka procesů probíhajících na mikroskopické nebo molekulární úrovni je doplněna klinickým pohledem - demonstrací typických nemocí, které mají infekční příčinu, a rovněž nemocí, které vznikají v důsledku poruchy imunity. Od studenta se očekává propojení mezi znalostmi fyziologie, imunologie, mikrobiologie a histopatologie; z těchto znalostí vychází racionální klinické myšlení. Studenti by měli získat náhled na klinický obraz infekčních a imunopatologických onemocnění, měli by znát jejich diagnostiku a měli by mít i rámcovou představu o jejich terapii. 

Sylabus

Podrobný syllabus včetně odkazu na studijní materiály viz:http://vyuka.lf3.cuni.cz  Rozvrh výuky obecné infektologie v předmětu MII v letním semestru 2013-2014:  V den výuky na klinice se studenti dostaví před začátkem výuky do šatny 3. LF UK v 5. patře kliniky, budova č. 7. Vstup do budovy pro mediky je z lávky na 2. patře. Studenti si mají přinést boty na přezutí a fonendoskopy, mohou mít svoje pláště nebo si půjčí empíry, označí se studentským průkazem. U sekretářky je možné zakoupit jednorázové návleky na boty.

Literatura

Základní texty:Beneš, J: Infekční lékařství. Praha: Galén 2009 (využije se i v rámci výuky infekčního lékařství ve 3. a v 5. ročníku)Bednář M, Fraňková V, Schindler J, Souček A, Vávra J: Lékařská mikrobiologie, Praha: Marvil 1997Hořejší V, Bartůňková J: Základy imunologie, Praha, Triton 2009 Doplňující:J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie. Hradec Králové, Nucleus, 2004·         D. Stites, A.I. Terr.  Základní a klinická imunologie, Appleton a Lange, 1993·         T. Fučíková. Klinická imunologie v praxi  Galén 1997·         T. Fučíková a kol. Základy klinické imunologie, RDI Press 1994·         J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie,. Nukleus HK, 2004·         V. Špičák, P. Panzner, Alergologie, Galén 2005·         J. Bartůňková Imunodeficience. Grada 2002, 2007, 2009·         Alergie, časopis pro postgraduální vzdělávání, Tigis (www.tigis.cz) Editace textu není ukončena!

Požadavky

Z každého ze tří oborů tvořících předmět získá student kolokvium (-a). Soubor kolokvií bude podkladem k udělení zápočtu z celého předmětu. Kolokvium lze získat po ukončení předepsané etapy výuky oboru. Kolokvia budou kopírovat výuku tj. v zimním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z imunologie, v letním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z obecné infektologie.1. Část imunologie, podmínky kolokvia:·         Aktívní účast na kurzu (praktika jsou povinná)·         Seminární práce: 3 - 5 stran tištěného textu (mimo nadpis, literatury), sepsaného jednotlivcem nebo ve dvojicích. Odevzdání na konci kurzu v tištěné podobě, nikoliv e-mailem.·         Obvyklá struktura přehledné práce. Reference:  Rešerše z více literárních zdrojů - recenzovaný článek v odborném časopise (k vyhledání použití Medline) nebo odborné monografie, recentní, v počtu 3-5, je nezbytná.  Nelze jako zdroj používat anonymní www stránky s laickými informacemi. Formální pravidla zápisu použité literatury: Viz Doporučení pro formální úpravu práce: http://www.lf3.cuni.cz/cs/studium/vsk-prace/sablony-pro-vsk/·         Termín diskuse o práci a přezkoušení pro kolokvium dohodnut s učitelem ve zkouškovém obdob. ZS (přidělení k pedagogovi zveřejněno na nástěnce)2. V části mikrobiologické během zimního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% aktivní účasti na praktikách (včetně předepsaných znalostí) a vyhovujícího výsledku ze dvou průběžných ověřovacích testů. Během letního semestru jsou požadavky analogické, průběžné testy jsou tři.  Nevyhovující dílčí výsledky je možno před získáním kolokvia opravit ústním přezkoušením. V části obecná infektologie během letního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% účasti na stážích a seminářích (minimálně 2 ze 3 dnů výuky na klinice) a absolvování testu z farmakologie. Na konci semestru získají studenti zápočet z předmětu na základě získaných příslušných kolokvií a v letním semestru proběhne zkouška ze tří zúčastněných oborů. Forma zkoušky bude včas oznámena.

Garant

doc. MUDr. Marek Bednář, CSc.prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc.Doc. MUDr. Petr Kučera, PhD.