Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Klinická biochemie (D0108390)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu D0108390 - Klinická biochemie, 3. lékařská fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Získat základní informace o oboru klinická biochemie a o jeho významu v laboratorním komplementu zdravotnických služeb. Naučit se základní a rozšířené spektrum biochemických vyšetření, základní indikace k nim a jejich základní interpretaci. Pochopit základní vztahy v metabolismu nemocí. Porozumět vztahům mezi jednotlivými analyty a tkáňové systémy. Osvojit si zásady práce s biologickým materiálem.

Sylabus

Obsahové zaměření přednášek a seminářů:Vyšetření hormonů Lipoproteiny a dyslipoprotenemieRenální selháníTumorové markeryDiabetes mellitusLaboratorní vyšetření v gastroenterologiiVyšetření funkce pankreatuVnitřní prostředí a poruchy acidobazické rovnováhyPlasmatické proteinyHemokoagulaceAnalýza močových elementů a kamenůHepatopatieHyperbilirubinemiePreanalytická fázeAplikace FK FD principu v klinické praxi

Literatura

Racek, J.: Klinická biochemie (A), (C)Průša, R.: Kazuistiky a stručné kapitoly z klinické biochemie (A), (E)Masopust, J.: Patobiochemie metabolických drah (A)Zima, T.: Laboratorní diagnostika (A)

Požadavky

Otázky ke zkoušce1. Markery stavu výživy, albumin, stopové prvky2. CRP, ultrasenzitivní CRP3. Hormony štítné žlázy4. Proteiny akutní fáze5. Tumorové markery u nádorů urogenitálního systému a karcinomu prsu (PSA, CA 125, NMP 22, BTA, CA 15-3)6. Tumorové markery (CEA, CA 19-9, CYFRA 21-1, NSE)7. DM 2. typu8. Diabetická ketoacidóza, DM 1. typu9. Dyslipoproteinémie10. Rizikové faktory atherosklerosy11. Laboratorní diagnostika AIM12. Porfyrie13. Laboratorní vyšetření pohlavních hormonů (puberta, menopausa)14. Akutní renální selhání15. Sérologie hepatitid16. Poruchy metabolismu železa17. Malabsorpční syndrom a celiakie18. Biochemická vyšetření pankreatu19. Funkční vyšetření v gastroenterologii20. DIC (diseminovaná intravaskulární koagulopatie)21. Monitorování antikoagulační léčby22. Urolithiasis23. Rozlišení renální a prerenální uremie24. Chronické renální selhání25. Clearance kreatininu, cystatin C, glomerulární filtrace26. Proteinurie27. Jaterní cirhóza28. Hyperbilirubinemie29. Biochemické vyšetření funkce jater30. Monoklonální gamapatie31. Preanalytická fáze laboratorního vyšetření32. Význam vyšetření laktátu a amoniaku33. Hormony kůry a dřeně nadledvin34. Laboratorní vyšetření kostního metabolismu35. Metabolická acidóza, RTA36. Metabolická alkalóza37. Akutní a chronické respirační poruchy ABR38. Hypo- a hyper-natremie, diabetes insipidus39. Dehydratace, hyperhydratace, natriuretické peptidy40. Monitorování hladin léčivVýběr náhodné otázky

Garant

prof. MUDr. Richard Průša, CSc.