Předmět Filosofické problémy Informatiky (NAIL102)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NAIL102 - Filosofické problémy Informatiky, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Navrhovaná témata:1. Problémy současné informatiky a jejich filosofické aspekty2. Je současná věda bez metafyzických předpokladů? (Od pozitivismu, pragmatismu, sociobilogie, silná umělá intelgence, filozofie K. Poppera až po Feyerabenda, pragmatismus a instrumentalismus.)3. Historie matematiky a informatiky4. Etika v informatice5. Výpočetní modely6. Lingvistika, logika, filozofie logiky7. Logické struktury v jiných oblastech než informatice8. Filosofie programovacích jazyků9. Znalostní báze a databáze10. Web, sémantický web a vyhledávače 11. Neuronové sítě a evoluční algoritmy12. Umělá inteligencePříklady témat minulých semestrech: Co bylo za zrcadlem? Jazyk matematiky Filosofie mysli (z pohledu analytické filosofie) O poznávání Singularita Proč je sociální web odolný vůči elegantní matematice Jak formálně popsat přirozený jazyk Programovací jazyky, jejich vývoj a "co si z něj můžeme odnést" Jak se matematici dorozumívají? O frazeologii a terminologii odborného jazyka Kvantové počítáni Tichého transparentní intenzionální logika Kurt Goedel...! Co a k čemu je logika Hypotetické soudy Předem odsouzený svět Nekonečno v matematice a filosofii Jak formálně popsat přirozený jazyk?Webová stránka semináře: ktiml.mff.cuni.cz/fpi/Témata jednotlivých seminářů jsou nezávislá, nabízejí řadu pohledů a v průběhu semestru budou aktualizována. Podmínkou pro zápočet bude vypracování eseje k některému z v aktuálním semestru probranému tématu nebo zápisu některé z přednášek dle vlastního výběru a účast.
Literatura
1. J. Peregrin: Kapitoly z analytické filosofie, Filosofia, 20052. A. Anzenbacher: Úvod do filosofie, Portál, 20043. K. Popper: Logika vědeckého zkoumání, OIKOYMENH, 19974. P. Feyerabend: Rozprava proti metodě, Aurora, 20015. T. Kuhn: Struktura vědeckých revolucí, OIKOYMENH, 1997
Garant
RNDr. Svatopluk Krýsl, Ph.D.Mgr. Jiří Šejnoha