Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Teoretické základy molekulární spektroskopie (NBCM031)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NBCM031 - Teoretické základy molekulární spektroskopie, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Seznámení se s teoretickými základy spektroskopie.

Sylabus

Přednáška se snaží poskytnout teoretické základy nutné pro pochopení principů rozličných metod optické spektroskopie. Je vhodná i pro studenty neteoretiky a studenty jiných fakult. Náročnost a hloubka výkladu se upřesní po dohodě s posluchači. Jazyk druhého kvantování. Zavedení kreačních a anihilačních operátorů. Bosony a fermiony. Hamiltoniány v druhém kvantování. Popis molekul a pevných látek. Bornova - Oppenheimerova aproximace. Adiabatická aproximace. Normální kmity. Rotace molekul. Řádový odhad velikosti energií elektronového, vibračního a rotačního pohybu. Pásová struktura. Kvantování elektromagnetického pole. Popis světelné vlny. Lineární a kruhová polarizace. Hamiltonián elektromagnetického pole v poloklasickém přiblížení a v druhém kvantování. Interakce záření s látkou. Einsteinovy koeficienty. Interakční hamiltonián poloklasický a v druhém kvantování. Poruchový popis interakce a Fermiho zlaté pravidlo. Fenomenologické zahrnutí konečné doby života vybuzených stavů. Přirozená šířka spektrální čáry. Mechanismy rozšiřování spektrálních čar v plynech a kapalinách. Dopplerovské rozšíření. Rozšíření průletem. Srážkové rozšíření. Spektrální čáry molekul a iontů v pevných látkách. Bezfononová čára. Vibrační satelity. Teplotní závislost tvaru spektrálních čar. Spektroskopie hole-burningu. Přenos excitace mezi molekulami. Pauliho kinetická rovnice a zobecněná kinetická rovnice. Depolarizace fluorescence. Rotační depolarizace. Depolarizace v důsledku přenosu excitace.

Literatura

A. S. Davydov: Kvantová mechanika, SPN, Praha, 1978 J. Formánek: Úvod do kvantové mechaniky, Academia, Praha, 1983 H. Haken: KvantovopoŚová teória tuhých látok, Alfa, Bratislava, 1987. (existuje i německá a anglická verze) H. Haken, H. Ch. Wolf: Molecular Physics and Elements of Quantum Chemistry, Springer, Berlin, 1995 W. Demtroder: Laser Spectroscopy, Springer, Berlin, 1996 (existuje i starší vydání, dokonce i v ruštině)

Garant

RNDr. Vojtěch Kapsa, CSc.doc. Mgr. Jaroslav Zamastil, Ph.D.