Předmět Chemie pro fyziky I - Anorganická chemie (NBCM105)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NBCM105 - Chemie pro fyziky I - Anorganická chemie, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
1. Vymezení předmětu chemie. Historický vývoj chemie. Empirické zákony chemie, atomová hypotéza. Pojem chemického prvku a sloučeniny, pojem molekuly. Látkové množství, molová hmotnost a molový objem. 2. Elektronová struktura atomu a teorie chemické vazby. Elektronový obal atomu, kvantová čísla, spektrální termy. Periodický zákon prvků. Elektronegativita. Chemická vazba - kovalentní, iontová a koordinační vazba. Hybridizace. Van der Waalsova a vodíková vazba. Mocenství, oxidační stupeň, formální a efektivní náboj. 3. Chemická struktura a fyzikální vlastnosti anorganických sloučenin. Experimentální metody stanovení molové hmotnosti. Strukturní a stechiometrické vzorce. Mesomerie, izomerie. Experimentální metody stanovení tvaru molekul. 4. Chemické reakce. Typy chemických reakcí, chemické rovnice. Elementární pojmy chemické termodynamiky. Chemická rovnováha. Oxidační a redukční reakce, protolytické reakce. Chemická kinetika. 5. Stavba krystalických látek. Prostorová mrížka a elementární buňka. Základní strukturní typy. Symetrie, bodové a prostorové grupy symetrie. Alotropie, polymorfie, izomorfie. 6. Výskyt prvku v přírodě. 7. Vodík a jeho sloučeniny. 8. Alkalické kovy a kovy alkalických zemin, skupina uhlíku a dusíku, halogeny a vzácné plyny. 9. Přechodné prvky. Postavení přechodných prvků v periodickém systému, komplexní sloučeniny, teorie krystalového a ligandového pole. 10. Technologie základních materiálu mikroelektroniky a optoelektroniky. Základní materiály mikroelektroniky. Od čistého křemíku k integrovaným obvodům. Optoelektronické materiály - GaAs, GaN a další III-V polovodiče.
Literatura
1. Z. Mička, I. Lukeš, Teoretické základy anorganické chemie, Karolinum Praha 2007.2. I. Lukeš, Z. Mička, Systematická anorganická chemie, Karolinum 20093. Z. Mička, D. Havlíček, I. Lukeš, J. Mosinger, P. Vojtíšek, Základní pojmy, příklady a otázky z anorganické chemie, Karolinum Praha 1998.4. A. Muck, Základy strukturní anorganické chemie, Academia Praha, 2006.5. R. Silberberg, Chemistry - The Molecular Nature of Matter and Change, McGraw-Hill 2009.6. N.N. Greeenwood, A. Earnshaw, Chemie prvků I a II, Informatorium Praha 1993.7. F. Jursík, Anorganická chemie nekovů, VŠCHT 2001.8. F. Jursík, Anorganická chemie kovů, VŠCHT 2002.
Garant
doc. RNDr. Juraj Dian, CSc.