Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Úvod do bioreologie (NBCM225)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NBCM225 - Úvod do bioreologie, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Úvod. Bez užití matematického aparátu ukázat co je reolologie:Reologie je nauka o vztahu deformace, napětí a rychlosti deformace v reálných látkách. Je zobecněním klasické teorie pružnosti a teorie proudění viskozních tekutin, přičemž hranici mezi kapalinou a pevnou látkou nepokládá za ostrou. Název je odvozen od řeckého "panta rei" (vše teče). Základní pojmy. Podrobný výklad pojmů, napětí, deformace, rychlost deformace včetně zdůraznění jejich tenzorového charakteru. Rozlišení tvarové a objemové deformace a zdůraznění skutečnosti, že látky se liší převážně v tvarové deformaci. Reologická klasifikace látek. Látky se rozlišují dle toho, jaký je v nich vztah mezi napětím, deformací a rychlostí deformace. Různé typy těchto vztahů určují reologické kategorie látek. Pozornost bude věnována těmto kategoriím: Klasická elastická neboli hookovská látka, newtonovská a nenewtonovská viskozní kapalina, viskoelastická látka, plastická látka. Zavedeny budou grafické modely těchto látek i látek reologicky složitějších, v nichž se modely základních kategorií kombinují.

Literatura

[1] M.Reiner: Reologija. Nauka, Moskva 1965 (překlad příspěvku autora do Handbuch der Physik, Bd. VI, Springer, Berlin 1958)[2] Rheology, red. F.B.Eirich, Academic Press,New York, Vol I 1956, Vol II 1958, Vol III 1960, Vol IV 1968, Vol V 1969 [3] H. A. Barnes, J.F. Hutton and K. Walter: An Introduction to Rheology, Elsevier, Amsterdam 1991 [4] A. Havránek: Klasická mechanika II,- Kontinuum, Karolinum, Praha 2003

Garant

doc. RNDr. Antonín Havránek, CSc.