Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Seismická anizotropie (NGEO088)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NGEO088 - Seismická anizotropie, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem přednášky je uvést studenty do problematiky šíření seismických vln v realistických anizotropních prostředích a seznámit je s moderními metodami studia seismické anizotropie pozorované v geologických strukturách. Přednáška by měla rozšířit a prohloubit znalostí studentů o vlastnostech seismických vln ve složitých prostředích, potřebných v moderních aplikacích studia stavby Země a zemětřesného ohniska.

Sylabus

Klasifikace anizotropních prostředíTransverzální izotropie Kubická symetrieTetragonální a trigonální symetrieOrthorhombická a monoklinická symetrieTriklinická anizotropie Slabá a silná anizotropie Rovinné vlny v homogenních anizotropních prostředích Christoffelův tenzor, Christoffelova rovnice Fázová a grupová rychlost vlnPlocha pomalosti, vlnová plocha Parabolické čáry, kaustiky a antikaustiky, triplikace vlnoplochyAkustické osy, počet os pro jednotlivé typy anizotropie, výpočet směru akustických os, kaustiky v okolí akustických os Energie seismických vln, tok energie, zákon zachování energie Odraz a lom na rovinných rozhraních Anizotropní Greenova funkceIntegrální tvar Greenovy funkce Vlastnosti vln v blízké a vzdálené zóněAsymptotický tvar Greenovy funkce v regulárních a singulárních směrechPorovnání Greenovy funkce pro izotropní a anizotropní prostředí Seismické zdroje v anizotropních prostředíchSilový ekvivalent seismického zdroje Seismický momentový tenzor a jeho rozklad Fyzikální interpretace nestřižných složek momentového tenzoru Vliv anizotropie na momentový tenzor Metody studia seismické anizotropie Vztah anizotropie a nehomogenit v prostředí Teoretické modely anizotropie, efektivní anizotropie vrstevnatých a trhlinových prostředíSeismická tomografieInterpretace refrakčních měřeníAnalýza štěpení S a SKS vlnVýpočet anizotropie z povrchových vlnVýpočet anizotropie z momentových tenzorů Příčiny a rozložení anizotropie v zemském těleseAnizotropie minerálů a hornin Oceanická a kontinentální kůraSvrchní a spodní plášťSubdukční zónyVnitřní jádro

Literatura

Červený,V., 2001. Seismic Ray Theory, Cambridge University Press, Cambridge. Červený,V., Molotkov,I.A. & Pšenčík,I., 1977. Ray Method in Seismology, Charles University Press, Praha. Fedorov, F.I., 1968. Theory of elastic waves in crystals. Plenum Press, New York. Musgrave, M.J.P., 1970. Crystal Acoustics, Holden-Day, San Francisco.Babuška, V. & Cara, M., 1991. Seismic Anisotropy in the Earth, Kluwer, Dordrecht. Savage, M.K., Seismic anisotropy and mantle deformation: What have we learned from shear wave splitting?, Rev. Geophysics, 37, 65-106, 1999.

Garant

RNDr. Václav Vavryčuk, DrSc.