Předmět Letecká meteorologie (NMET015)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NMET015 - Letecká meteorologie, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Cíl
Aplikovat poznatky synoptické, dynamické meteorologie a fyziky oblaků a srážek pro potřeby letectví.
Sylabus
Základní meteorologické prvky a jejich vliv na letecký provoz, hustota vzduchu a její změny s výškou, vliv na režim startu a přistání, tlak vzduchu, standardní atmosféra ICAO, redukce tlaku vzduchu pro různé hladiny používané v leteckém provozu (QFE, QFF, QNH), oblačnost, dohlednost, turbulence a námraza v oblacích. Izotachy, vertikální profil větru, anabatické a katabatické proudění, malé víry s vertikální osou, tromby, tornáda. Druhy proudění v závětří horské překážky, rotory a turbulence s nimi spojená jako nebezpečný jev. Kritéria stability teplotního zvrstvení, definice, výpočty a konstrukce významných hladin na aerologických diagramech, bouřky, jejich vznik a vývojová stadia, turbulence s nimi spojená, námraza a vznik krup, předpověď konvekce. Charakteristiky dohlednosti, zákal, kouřmo, mlha, jejich vliv na ekonomiku leteckého provozu, metody předpovědi dohlednosti. Tryskové proudění, definice, výskyt, význam, nízkohladinové tryskové proudění. Námraza na letadlech, podmínky vzniku, druhy námrazy, rychlost jejího usazování, možnosti předpovědi. Atmosférická turbulence jako nebezpečný jev, podmínky vzniku, turbulence mechanická, termická, dynamická. Speciální podmínky letů, metody zabezpečení sportovního především bezmotorového létání, zajištění zemědělského letectva, lety ve stratosféře, druhy tropopauzy, náhlá stratosférická oteplení. Předpis L-3, letová dokumentace, informace, zprávy, výstrahy a předpovědi.
Literatura
Povinná:Sobota, Jakub a Kráčmar, Jan: Meterologie: učební texty pro teoretickou přípravu dopravních pilotů ATPL(A) dle předpisu JAR-FCL 1(část 50), Vysoké učení technické v Brně. Letecký ústav, České vysoké učení technické v Praze. Katedra letecké dopravy, 2002Dvořák, Petr: Letecká meteorologie, SVĚT KŘÍDEL, Cheb, 2010.Doporučená:England/Ulbricht: Flugmeteorologie, VEB Verlag, Berlin 1980
Požadavky
Požadavky jsou dány sylabem.
Garant
Mgr. Peter Huszár, Ph.D.