Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Meteorologické přístroje a pozorovací metody (NMET021)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NMET021 - Meteorologické přístroje a pozorovací metody, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Základním cílem předmětu je seznámit s problematikou pořizování meteorologických dat, s vývojem měření a pozorování meteorologických prvků a jevů. Absolvováním předmětu student získá základní představu o metodikách měření a pozorování v meteorologii.

Sylabus

1. Historický úvod. 2. Meteorologické základy (definice přístroje, měřicí chyby, registrační přístroje). 3. Teplota vzduchu a půdy (skleněné, bimetalické a elektrické teploměry). 4. Tlak vzduchu (rtuťové a deformační barometry, hypsometry). 5. Výpar (výparoměry pro měření výparnosti z vodní hladiny a půdy). 6. Vlhkost vzduchu (psychometry, deformační a absorpční vlhkoměry). 7. Srážky (pozorování srážek a sněhové pokrývky, srážkoměry a srážkové intensografy). 8. Oblaky (mezinárodní klasifikace oblaků, pozorování množství oblaků a výšky jejich základny). 9. Vítr (směrovky, anemometry a anemografy s rotujícími systémy, výchylkové, aerodynamické, termoanemometry). 10. Záření (pyrheliometry, aktinometry, pyranometry, pyrgeometry, bilancometry). 11. Sluneční svit (sluneční čas, heliografy). 12. Meteorologická dohlednost (vizuální pozorování, měřiče dohlednosti). 13. Aerologická měření (základy radiolokace, meteorologické balóny, pilotáž, radiosondy, vyhodnocení radiosondážních měření). 14. Meteorologická radiolokace (fyzikální základy, blokové schema a rovnice radaru, vyhodnocení výsledků měření). 15. Meteorologické rakety (technické parametry, meteorologická čidla). 16. Meteorologické družice (systémy meteorologických družic, palubní technika, přenos snímků, získání meteorologické informace). 17. Automatické meteorologické stanice (blokové schema, čidla, využití).

Literatura

(1) F. Kocourek: Měřící metody v meteorologii (1956, 1972) (2) Hanzlíkův sborník (1952) (3) S. Hanzlík: Základy meteorologie a klimatologie (1947) (4) V. Stružka: Meteorologické přístroje a měření v přírodě (1956) (5) Schneider: Pozorujeme počasí (1947) (6) Slabá: Návod pre pozorovatelov meteorologických staníc ČSSR (1976) (7) Middleton, Spilhaus: Meteorological instruments (1964) (8) B. Sobíšek: Meteorologické přístroje a pozorovací metody (1970) (9) Brock, Richardson: Meteorological Measurement Systems (Oxford University Press, 2001)(10) Simidchiev: Compendium of Lecture Notes on Meteorological Instruments (WMO, 1986)

Garant

doc. RNDr. Tomáš Halenka, CSc.