Předmět Úvod do počítačové lingvistiky (NPFL012)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu NPFL012 - Úvod do počítačové lingvistiky, Matematicko-fyzikální fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
1. Úvod, přehled podoborů počítačové lingvistiky a jejich obsah 2. Přirozený jazyk, jeho funkce a struktura 3. Zpracování jazyka na úrovni znaků, metody korekce překlepů 4. ASIMUT = metoda automatického skloňování českých slov 5. Syntaxe jazyka, přehled hlavních způsobů jejího formálního zachycení 6. Statistické metody v syntaxi a morfologii 7. Automatický překlad. 8. Jevy v přirozeném jazyce za hranicemi syntaxe, problematika zachycení těchto jevů, roviny popisu, logický zápis významu a smyslu vět, pravdivostní podmínky, užití jazyka v komunikaci, komunikační záměr a promluvový akt. 9. Od věty k souvislému projevu v přirozeném jazyce (mluvený a psaný diskurz, dialog), koreferenční mezivětné vztahy, užití zájmen a jiných prostředků zkráceného vyjádření. 10. Praktické problémy s automatizovaným zpracováním mezivětných koreferenčních vztahů na příkladech automatického překladu, dobývání informací z textu a uživatelského rozhraní v přirozeném jazyce. 11. Od věty k jejímu obsahu a zase zpět, reprezentace znalostí, odkazování, inference jako součást interpretace přirozeného jazyka. 12. Využití reprezentace znalostí v systémech pro automatizované vyhledávání v textech, dobývání informací z textů a automatizovanou tvorbu textů. 13. Přehled existujících systémů pro automatizované zpracování přirozeného jazyka podle hlavních metod, dosažené výsledky. 14. Formální prostředky vyvinuté pro popis souvislého projevu v přirozeném jazyce, reprezentace kontextu a jeho dynamického obohacování.
Literatura
R. Grishman. Computational Linguistics: An Introduction. ACL Studies in Nantural Language Processing. Cambridge University Press, 1986. P. Sgall. E. Hajičová and J. Panevová. Učíme stroje česky. Academia. P. Sgall a kolektiv. Úvod do syntaxe a sémantiky. Academia. 1986. W. Clocksin and C. Mellish. Programming in Prolog. Springer-Verlag, Berlin, 2nd edition, 1984 (existuje také v českém překladu) G. Gazdar and C. Mellish. Natural Language processing in Prolog. Addison Wesley, Wokingham, England, 1989. M. Covington. NLP for Prolog Programmers. Prentice Hall. 1993. B. Grosz, K. Sparck-Jones and B.L. Webber (eds.). Readings in Natural Language Processing. Morgan Kaufmann, los Altos, CA, 1986. R. Hauser. Introduction to NLP. Springer-Verlag, 1987
Garant
doc. RNDr. Vladislav Kuboň, Ph.D.