Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Dějiny antického starověku (OB2305116)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OB2305116 - Dějiny antického starověku, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem předmětu je seznámit studenty s dějinami a kulturou antického starověku a vysvětlit význam antickěho dědictví pro doby pozdější a současnost.

Sylabus

1. a) Kykladská, mínójská a mykénská kultura a tzv. temné období; Archaické období (8. - konec 6. stol. př. Kr.). Politické a hospodářské dějiny.b) Proč je nutno studovat antiku a její dědictví? Druhý život homérských eposů. 2. a) Archaické období. Kultura - jazyk, písmo, písemnictví, náboženství, filosofie, hudba, věda, výtvarné umění, architektura;b) Středověký zájem o antickou literaturu. Česká Kronika trójánská. 3. a) Klasické období. Politické a hospodářské dějiny;b) Návraty k antice - renesance karolinská, otonská, a renesance 12. století. Athénská demokracie a moderní dějiny. 4. a) Klasické období. Kultura - písemnictví, hudba, náboženství, filosofie, věda, výtvarné umění, architektura.b) Renesanční návrat k antice. Řecké tragédie na scénách evropského divadla. 5. a) Helénistické období. Politické a hospodářské dějiny;b) Renesanční hodnocení antických dějin. Evropské Alexandreidy. 6. a) Helénistické období. Kultura - jazyk, písemnictví, náboženství, filosofie, věda, výtvarné umění a architektura, urbanismus.b) Aristotelés a Platón ve středověku. Helénistické baroko jako inspirace. 7. Počátky civilizace na apeninském poloostrově. Etruskové. Římská republika. Politické a hospodářské dějiny.b) Etruskománie 19. století. Římská republika, velká francouzská a americká revoluce. 8. a) Kultura Etrusků a republikánského Říma. Jazyk, písemnictví, náboženství, filosofie, věda, právo, výtvarné umění, architektura, urbanismus.b) Humanistické heslo ad fontes. Ciceronova latina v období humanismu. 9. a) Římský principát (30 př. Kr. - 284 po Kr.). Politické a hospodářské dějiny; Židovství a rané křesťanství.b) Augustovo propagandistické dědictví. Karel IV. a antické dědictví. 10. a) Římský principát. Kultura - jazyk, písemnictví, filosofie, náboženství, věda, výtvarné umění, architektura, urbanismus.b) Druhý život římské literatury. Evropská města založená na základech římských vojenských táborů. 11. a) Římský dominát (284-476). Politické a hospodářské dějiny.b) Římský a středověký císařský dvůr. Habsburské pojetí impéria. 12. a) Kultura pozdní antiky. Písemnictví, náboženství, filosofie, hudba, právo, věda, výtvarné umění, architektura, urbanismus.b) Patristika a její druhý život. Justiniánův kodex, římské právo a Evropa. 13. a) Romanizace a christianizace Evropy a barbarizace římské říše. Čechy v době římské.b) Úvod do tématu České země a antika v přehledu. 

Literatura

Pečírka J. a kol., Dějiny pravěku a starověku, Praha 1979.Oliva P., Zrození evropské civilizace, Praha 1995.Borecký a kol., Antická kultura, Praha 1961.Zamarovský V., Bohové a hrdinové antických bájí, Praha 1982.Kol. autorů, Encyklopedie antiky, Praha 1973.Kepartová, J., Terminologické minimum pro humanitní obory, Praha 1998Kepartová, J., Římané a Evropa, Praha 2005

Garant

doc. PhDr. Jana Kepartová, CSc.Mgr. Robert Skopek

Vyučující

Mgr. Robert Skopek