Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Historická geografie a kartografie (OB2305366)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OB2305366 - Historická geografie a kartografie, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem kurzu je seznámit studenty s problematikami, kterým se věnuje historická kartografie a geografie, naučit je pracovat se starými mapami, přivést je k pochopení fenoménu "cestovatelství" v dějinách.

Sylabus

Přednášky1.       Úvod do historické geografie a kartografie (dějiny oboru, představitelé, instituce, prameny, současné problematiky)2.       Dějiny a krajina3.       Územně-historický vývoj českých zemí od raného středověku do současnosti (s ohledem na střední Evropu)4.       Zámořské objevy, "objevování světa", kolonialismus, nové uspořádání světa5.       Historická kartografie v Evropě6.       Staré mapy českých zemí od 16. Století Semináře1.       Fyzická geografie českých zemí2.       Vývoj osídlení českých zemí3.       Vznik a vývoj dopravního systému v českých zemích4.       Cestovatelé, cestování, cestopisy I5.       Cestovatelé, cestování, cestopisy II6.       Možnosti práce se starými mapami, jejich kritika, interpretace

Literatura

HONZÁK, F. - PEČENKA, M. - VLČKOVÁ, J. Evropa v proměnách staletí. Praha: Libri, 1995.HUMPHREYS, A. Staré mapy. Praha: Kartografie, 1992.KAŠPAR, J. Vybrané kapitoly z historické kartografie a nauka o mapách, Praha: FF UK Praha, 1990.ROUBÍK, F. Soupis map českých zemí 1-2. Praha: ČSAV, 1951-1955.SEMOTANOVÁ, E. Kartografie v historické práci. Praha: Historický ústav AVČR, 1994.SEMOTANOVÁ, E. Historická geografie českých zemí. Praha: Historický ústav AVČR, 2002.

Garant

PhDr. Jiří Hnilica, Ph.D.