Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Anorganická chemie I (OKB2309019)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OKB2309019 - Anorganická chemie I, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

1. Periodická soustava chemických prvků, vlastnosti chemických prvků a jejich sloučenin: periodický zákon, periodicita vlastností prvků - atomový poloměr, struktura elektronového obalu, elektronegativita, kovový charakter, ionizační energie, elektronová afinita, oxidační stavy a jejich stabilita, redoxní vlastnosti prvků, iontovost a kovalence sloučenin, acidobazické vlastnosti oxidů a hydridů. Názvosloví.2. Vzácné plyny, charakteristické chemické vlastnosti, chemie xenonu.3. Vodík a kyslík: postavení v periodickém systému (porovnání vlastností kyslíku s ostatními prvky 16. skupiny), vlastnosti jejich sloučeni, příprava, výroba. 4. Fluor, chlor, brom, jod: postavení v periodickém systému a vztahy ve skupině (výlučné postavení fluoru), způsob vazby, volné halogeny a jejich sloučeniny. Příprava a výroba volných halogenů a jejich sloučenin.5. Síra, selen a tellur: vzájemné vztahy prvků ve skupině, způsob vazby, tvorba cyklických sloučenin, volné prvky, a jejich sloučeniny Průmysl síry a jejích sloučenin. 6. Dusík, fosfor, arsen, antimon (bismut): vzájemné vztahy prvků ve skupině (výlučné postavení dusíku), způsob vazby, volné prvky a jejich sloučeniny Výroba amoniaku, kyseliny dusičné a dusičnanů. 7. Uhlík, křemík, germanium: vzájemné vztahy prvků ve skupině (výjimečnost uhlíku), způsob vazby, katenace, násobné vazby, oxidační stavy, volné prvky, molekulové formy uhlíku, sloučeniny Uhlí jako chemická surovina.

Literatura

J.Klikorka a kol.: Obecná a anorganická chemie, SNTL Praha, 1986F.Jursík: Anorganická chemie nekovů, VŠCHT Praha, 2001V.Flemr, E. Holečková: Úlohy z názvosloví a chemických výpočtů v anorganické chemii,VŠCHT Praha, 2001A.Muck, O.Paleta: Základy chemie ke studiu na VŠCHT, VŠCHT Praha 1996

Požadavky

Studenti píší v průběhu semestru 2 kontrolní testy (datum je stanoveno po vzájemné dohodě a pedagogem). Oba testy jsou ohodnoceny 100 body, k udělení zápočtu je třeba získat v součtu minimálně 100 bodů (50%) ze 200 možných. Pokud se student na testy nedostaví má možnost v zápočtovém týdnu a případně dále ve zkouškovém období absolvovat ještě test souhrnný (možnosti jsou dvě, celkem tedy 3 pro udělení zápočtu). Souhrnný test je třeba splnit na 50% k udělení zápočtu.Zkouška se skládá z písemné a ústní části. Pokud student splní test alespoň na 50%, bude zkoušen i ústně. Nezvládnutí testu (pod 50% bodového hodnocení) se hodnotí stupněm "4".

Garant

Ing. Pavla Fojtíková, Ph.D.Ing. Hana Kotoučová

Vyučující

Ing. Hana Kotoučová