Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Základy HV II (OKB7308124)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu OKB7308124 - Základy HV II, Pedagogická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Cíl

Cílem semináře Základy Hv II je poskytnout studentům další poznatky z hudební výchovy, konkrétně základy světových a českých dějin hudby, položit základy hry písní na zobcovou sopránovou flétnu a připravit studenty na dílčí zkoušku z této discipliny na konci druhého semestru studia.

Sylabus

Počátky světových dějin hudby až k baroku, Benátská opera, Neapolská opera, Mistr oratoria - Georg Friedrich Händel, Mistr varhaní tvorby - Johan Sebastian Bach, předklasicismus- tzv. Manheimská škola, klasicismus v díle Josefa Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludvika van Beethovena, charakteristika a vybraní zástupci romantismu - Gioacchino Rossini, Edvard Grieg , Fryderyk Chopin a později Michal Ivanovič Glinka, Petr Iljič Čajkovskij aj., charakteristika novoromantismu v dílech Richarda Wagnera, Franze Liszta, Hectora Berlioze, Modesta. P. Musorgského, Bedřicha Smetany aj., Camill Saint-Saens, Georges Bizet a později impresionismus a jeho představitelé (Cloude Debussy, Maurice Ravel), současná klasická hudba. Počátky české hudební kultury,význam Univerzity Karlovy, husitské písně -mariánské a velikonoční,duchovní písně pražské a táborské, doba renesance - Literátská bratrstva, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Jan Blahoslav, J.Á.Komenský, doba baroka - Adama Michnu z Otradovic, Pavel Vejvanovský, Jan Dismas Zelenka, Bohuslav Matěj Černohorský, předklasicismus - Fr. V. Míča, Jan Václav Stamic aj, klasicismus a představitelé hudební emigrace, domácí skladatelé J.L. Dusík, J. H. Voříšek, později bratři Škroupovi, Jan Jakub Ryba, František Škroup a jiní, novoromantismus v kontextu se světovou hudbou a díla Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, další vývoj v Čechách a na Moravě v dílech Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka, Josefa Suka, J.B. Foerstera, první polovina 20. století v dílech Bohuslava Martinů, Jaroslava Ježka, konec minulého století a současná česká hudbaStudenti budou mít k dispozici zvukové ukázky ze 30 skladeb světové hudby, které dokládají teorii o dějinách světové hudby. Součástí zkoušky bude pak sluchový test z těchto ukázek. Vzory studijní pomocné literatury a vzory testů z  dějin hudby vypracoval vyučující uvedeného studijního předmětu.V rámci semináře bude probíhat výuka hry písní pro děti předškolního věku na zobcovou sopránovou flétnu. Všichni se písně naučí hrát v tónině C dur. Budou to písně, které budou zpívat a zároveň i hrát na klavír. Od vyučujícího dostanou zpracovaný metodický návod ke hře na zobcovou sopránovou flétnu.Náplní předmětu je utvářet praktické dovednosti ve hře na klavír Zpěv určených písní a jejich doprovod na klavír, včetně elementárních základů taktovací techniky je důležitou součástí výuky ve 2. semestru. Všechny písně interpretují studenti nejméně ve dvou tóninách pomocí základních akordů T,S,D a ve stylizovaném doprovodu. Zkouška se skládá:z písemného testu ze všeobecné hudební teoriez písemného testu z dějin české a světové hudbyz poslechového testu hudebních ukázek české a světové hudby z individuální praktické zkoušky ze hry určených 20 písní pro předškolní dětiz individuální praktické zkoušky ze hry 20 písní na sopránovou zobcovou flétnu

Literatura

ZENKL,L. ABC hudební nauky. Praha: Editio Barenreiter Praha, s r.o 2003, 8. vydání, s.197, ISBN: 80-86385-21-3.DANIEL,L. Škola hry na sopránovou zobcovou flétnu. Praha: Panton 1987, 12. vydání, s.37, ISBN:35-091-87.KODEJŠKA,M.- VEREB,J.Hra na zobcovou sopránovou flétnu. Praha:vlastní pomocný materiál pro studenty 1995, s. 13.KODEJŠKA,M.-POPOVIČ,M. Příručka klavírních doprovodů a dirigování písní v MŠ a ZŠ. Praha:Portál 1996, 1. vydání, s.117, ISBN::80-7178-099-5.TVRDOŇ,J. Dějiny hudby. Bratislava:SPN 1973, 1.vydání, s.512, ISBN:67-363-73.KOUTSKÝ,J. Hudba kamarád. Praha :Nakladatelství H+H 1992, 1. vydání,s.33, ISBN:80-85467-86-0.Hudební výchova. Časopis pro hudební výchovu a obecně estetickou výchovu školní a mimoškolní. UK v Praze - Pedagogická fakulta, Praha. ISSN 1210-3683.Múzy v škole. Časopis pro hudební výchovu a obecně estetickou výchovu školní a mimoškolní. FHV UMB, Banská Bystrica, ISSN1335- 1605.

Požadavky

zápočet, dílčí zkouška

Garant

doc. PaedDr. Miloš Kodejška, CSc.