Předmět Pracovní právo II (HP0642)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HP0642 - Pracovní právo II, Právnická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Pracovní právo tvoří soubor právních norem, které upravují v zásadě tři oblasti. Historicky první a současně asi nejdůležitější oblastí, která tvoří pracovní právo, je individuální pracovní právo. Individuální pracovní právo bývá zpravidla chápáno jako soubor právních vztahů, v nichž pracovní sílu fyzické osoby (zaměstnance) užívá za odměnu jiný subjekt - zaměstnavatel, kterým je právnická nebo fyzická osoba. Jedná se tedy o vztahy mezi zaměstnavateli a zaměstnanci. Těžiště úpravy individuálního práva je obsaženo v zákoníku práce. Druhou oblastí pracovního práva (která se v řadě případů prolíná s individuálním pracovním právem a doplňuje ho) je kolektivní pracovní právo. Kolektivní pracovněprávní vztahy zahrnují právní vztahy mezi entitami, které reprezentují kolektivy zaměstnanců ( v ČR jsou jimi především odborové organizace) a zaměstnavateli, resp. jejich zaměstnavatelskými svazy. Součástí kolektivního pracovního práva je však též soubor norem, které jsou výsledkem smluvněprávních jednání uvedených subjektů kolektivních právních vztahů (především normativní část kolektivních smluv). Kolektivní pracovněprávní vztahy jsou právně upraveny jednak přímo v zákoníku práce, který upravuje především jejich hmotněprávní stránku a jednak v zákoně o kolektivním vyjednávání, který upravuje především procesněprávní stránku těchto vztahů. Třetí oblastí, která spadá do pracovního práva je právní úprava zaměstnanosti. Jedná se o regulaci vztahů, které vznikají při realizaci práva občana získávat prostředky pro své životní potřeby prací podle čl. 26 LPS . Uvedené vztahy vznikají zejména mezi občany a příslušnými státními orgány (MPSV a Úřadem práce), mezi zaměstnavateli a uvedenými státními orgány a také mezi občany a zaměstnavateli. Tyto vztahy však nespadají do působnosti zákoníku práce a jsou upraveny zákonem o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb.). Pracovní právo historicky vzniklo zejména z důvodu potřeby chránit slabší stranu pracovního vztahu, tj. zaměstnance. I v současné době je možno považovat ochrannou funkci za nejdůležitější a převažující funkci pracovního práva. Na druhou stranu nelze tuto funkci rozhodně považovat za jedinou. Vedle ochranné funkce hraje nezanedbatelnou roli i organizační funkce pracovního práva. Pracovní právo vytváří rámec a podmínky, za nichž se uskutečňuje pracovní proces, vymezuje míru práce, odměny za práci a stanoví pravidla pro fungování trhu práce. Poskytuje rovněž zaměstnavatelům nástroje pro řízení podniku a jednotlivých zaměstnanců a jejich kolektivů. Dále vytváří podmínky i pro účast zaměstnanců a jejich organizací a orgánů na řízení podniků.Podrobný rozpis tématických okruhů přednášek z daného předmětu je k dispozici v dokumentech katedry.
Garant
prof. JUDr. Miroslav Bělina, CSc.prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.
Vyučující
JUDr. Ljubomír Drápaldoc. JUDr. Petr Hůrka, Ph.D.doc. JUDr. Kristina Koldinská, Ph.D.JUDr. Jakub Morávek, Ph.D.prof. JUDr. Jan Pichrt, Ph.D.doc. JUDr. Věra Štangová, CSc.doc. JUDr. Martin Štefko, Ph.D.JUDr. Jakub Tomšejprof. JUDr. Petr Tröster, CSc.doc. JUDr. Margerita Vysokajová, CSc.