Předmět Sociální politika v evropských zemích (HP1601)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HP1601 - Sociální politika v evropských zemích, Právnická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Jedná se o výběrový předmět, prohlubující výuku v přemětech Právo soc. zabezpečení, Úvod do sociální politiky, Sociální zebezpečení v evropských zemích. Předmět seznamuje studenty s problematikou sociální komperatistiky - tzn. s problémy, které se skrývají za snahou o srovnávací studie sociální politiky. Ukazuje metody srovnávání a typy těchto studií. Konkrétně srovnává soc. politiku těchto zemí : Anglie, Německo, Itálie, Francie, ?védsko, USA a vybrané postkomunistické země. Kurz rozšiřuje pohled studentů na sociální zákonodárství, učí je číst a interpretovat statistická data i čerpat z výsledků sociologických výzkumů. Sociální komparatistika I. Základní pojmy a koncepce.Sociální komparatistika II. Základní typy srovnávacích studií a používané metody, vymezení předmětu komparace v rámci kurzu: co budeme srovnávatGeneze sociální politiky v evropských zemích. liberální, solidární, paternalistické a etatistické přístupy. Modely sociálního státu a jejich kritika, proměny a současné problémy sociálního státu.Evropská sociální politika: hodnoty, dokumenty, vývoj. Hlavní sociálně politické problémy současnosti. Vývoj a současné tendence sociální politiky v Anglii.Vývoj a současné tendence sociální politiky ve Francii.Vývoj a současné tendence sociální politiky ve Švédsku.Vývoj a současné tendence sociální politiky v Německu.Vývoj a současné tendence sociální politiky v Itálii.Vývoj a současné tendence sociální politiky v USA.Postkomunistické země a transformace dávek v období překonávání dědictví socialismu- 13. Postkomunistické země a jejich současné sociálně politické reformy
Literatura
Povinná:Munková, G. a kol.. Sociální politika v evropských zemích. Karolinum . 2004. Tomeš, I.. Sociální politika: Teorie a mezinárodní zkušenost. Socioklub. 2001. Murray, Ch.. Příliš mnoho dobra (Americká sociální politika 1950-1980). SLON. 1998. Tomeš,I.-Koldinská, K.. Sociální právo EU. Beck. 2003. kapitoly I,II,V,VII. Čabanová,B.-Munková,G.. Sociální politika, in: Potůček,M. a kol.: Veřejná politika. SLON. 2005. str.245-277. Musil, L.. Vývoj sociálního státu v Evropě. Doplněk Brno. 1996. Keller,J.. Soumrak sociálního státu. SLON. 2005. Esping-Andersen,G.. The Three Worlds of Welfare Capitalism.Princeton University Press. 1990. De Swaan, A.. In care of the State, Polity Press. 1990. Esping-Andersen, G.. Welfare State in Transition. National Adaptationsin Global Economies, London, Sage 1996. Leopard,P.. Postmodern Welfare.Reconstructing an Emancipatory Project. London, Sage 1997. Baldock,J.,Manning, N.,Vickerstaff, S. (eds.). Social Policy (second edition),Oxford University Press, 2003. Mullard,M.,Lee,S.(eds.). The Politics of Social Policy in Europe , Edward Edgar Publishing, Cheltenham, UK, Lyme, US 1997. Adnett,n.,Hardy,S.. The European Social Model.Modernisation or Evolution, Edward Elgar, Cheltenham,UK,Northampton, USA,. 2005.
Garant
PhDr. Gabriela Munková, CSc.
Vyučující
PhDr. Gabriela Munková, CSc.