Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Mezinárodní právo životního prostředí (HP1801)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HP1801 - Mezinárodní právo životního prostředí, Právnická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Mezinárodní právo životního prostředí je relativně novým a moderním úsekem, jak mezinárodního práva veřejného, tak i práva životního prostředí. S kořeny již v 19.století se vyvíjelo postupně zejména od konce 60.let minulého století, mezníkem pak byla konference OSN o životním prostředí člověka (Stockholm,1972).  Je jedním z nejdynamičtěji se rozvíjejících úseků práva, který je charakterizován častými změnami právních úprav i vznikem úprav nových, a to zejména v podobě mezinárodních úmluv.V právním systému jde o soustavu pravidel práva veřejného. Systém mezinárodního práva životního prostředí se člení na dvě části - obecnou a zvláštní. Do obecné části patří problematika principů, pojmů, nástrojů, metod a subjektů ochrany, a to včetně otázek spojených s odpovědností a vynucováním práva. Do zvláštní části pak spadají jednotlivé právní úpravy týkající se ochrany ovzduší, ozónové vrstvy Země, mezinárodních vod (řek a jezer), moří a oceánů (včetně mořského dna), Antarktidy, půdy a lesa, rostlinstva a živočišstva, přírodních ekosystémů a krajiny a dalších složek a součástí životního prostředí. V rámci této části jsou přednášeny i problematiky ochrany před některými zdroji ohrožení přesahujícími státní hranice (např. nebezpečné odpady, chemické látky apod.). Samostatná pozornost je věnována i ochraně mořských rybolovných zdrojů.Mezinárodní právo životního prostředí je typicky mezioborovou disciplinou, a to jak ve smyslu věd a oborů právních, tak i pokud jde o jiné vědecké discipliny (biologické, technické a společenskovědní). Jeho prameny jsou mimo jiné dostupné zejména v anglickém jazyce na internetových stránkách nejrůznějších institucí (OSN, Rada Evropy, atd.) a mezinárodních úmluv.

Literatura

Povinná:Damohorský , M. a kolektiv. Právo životního prostředí, 3. vydání. C.H.Beck. Praha. 2010. Šturma ,P.- Damohorský, M. - Ondřej,J. - Smolek, M. - Zástěrová, J.. Mezinárodní právo životního prostředí - 1. díl - Obecná část . IFEC. Eva Rozkotová Beroun. 2004 (dotisk 2008). Damohorský,M.-Šturma,P.-Ondřej, J.-Smolek,M.-Stejskal, V.-Zástěrová,J.. Mezinárodní právo životního prostředí - 2. díl - Zvláštní část. IFEC. Eva Rozkotová Beroun. 2008. ISBN: 978-80-903409-8-9. Doporučená:Sands,P. – Pell, J.: . Principles of International Environmental Law,. , Cambridge University Press . 2012.. Patricia Birnie - Alan Boyle - Catherine Redgwell. International Law and the Environment. Third Edition. Oxford University Press 2009. Kiss, A., Beurier, J.P. Droit international de l'environment,2 ed. Pedone, Paris, 2000. Šturma, P. - Ondřej, J. - Zástěrová J. Mezinárodní aspekty ochrany životního prostředí. AUCI Iuridica č. 2-3/2003. Šturma, P. (ed.). Implementation and Enforcement of International Environmental Law, sborník. Ediční středisko PF UK Praha 2002. Žákovská, K. Ochrana mořské biodiverzity v mezinárodním právu. PF UK Praha, nakladatelství Eva Rozkotová Beroun . 2010. Stejskal, V.. Vývojové tendence právní úpravy ochrany přírody - monografie. Nakladatelství Eva Rozkotová, Beroun. 2012. Beyerlin, Ulrich. Umweltvölkerrecht. C.H.Beck, München 2000.

Požadavky

Zkouškové otázky z mezinárodního práva životního prostředí LS 2014/20151. Globální a regionální problémy životního prostředí2. Pojem, předmět a systém mezinárodního práva životního prostředí3. Vývoj mezinárodního práva životního prostředí4. Hlavní konference OSN o životním prostředí5. Subjekty mezinárodního práva životního prostředí6. Prameny mezinárodního práva životního prostředí7. Druhy pravidel a závazků v mezinárodním právu životního prostředí8. Aplikace mezinárodních smluv o ochraně životního prostředí ve vnitrostátním právu ČR9.  Mezinárodní odpovědnost za škody v ochraně životního prostředí10. Civilní odpovědnost provozovatele činností nebezpečných pro životní prostředí11. Odpovědnost státu za mezinárodně protiprávní chování v oblasti ochrany životního prostředí12. Rozhodování mezinárodních soudních a arbitrážních tribunálů v oblasti ochrany životního prostředí13. Kontrola a řešení sporů v mezinárodním právu životního prostředí14. Právní úprava ochrany ovzduší, ochrana ozónové vrstvy a klimatického systému Země15. Ochrana lesa a půdy v mezinárodním právu16. Základní charakteristika, společné znaky a nedostatky mezinárodněprávní úpravy ochrany přírody a krajiny17. Právní úprava ochrany přírody a krajiny v mezinárodních  úmluvách globálního a regionálního charakteru18. Právní úprava ochrany ohrožených druhů rostlinstva a živočišstva, ochrana zvířat v systému Rady Evropy19. Antarktický smluvní systém20. Nakládání s chemickými látkami v mezinárodním právu21. Právní úprava nakládání s odpady v mezinárodním právu22. Právní úprava ochrany vod a mezinárodních vodních toků  23. Právní úprava ochrany moří před znečišťováním24. Právní úprava ochrany rybolovných mořských zdrojů 

Garant

prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc.doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.

Vyučující

prof. JUDr. Milan Damohorský, DrSc.JUDr. Michal Sobotka, Ph.D.doc. JUDr. Vojtěch Stejskal, Ph.D.prof. JUDr. Pavel Šturma, DrSc.JUDr. Karolina Žákovská, Ph.D.