Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Diskriminace a právo (HP3010)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu HP3010 - Diskriminace a právo, Právnická fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Diskriminace a právo je povinně volitelný předmět, který z hlediska práva, ale i dalších oborů, tematizuje problematiku střetávání různých hodnotových systémů a přístupů ke světu. Termín diskriminace původně znamená odlišení; byl-li někdo v dějinách a leckdy i dnes přijímán společností jako odlišný, tak na tuto skutečnost zákonodárce obvykle nějak reagoval. Diskriminace se postupně stala diskriminací v současném slova smyslu: jiným bylo bráněno v přístupu k různým zaměstnáním a činnostem. Současně však, jak dokazuje například středověké židovské zákonodárství, byly různé menšiny prostřednictvím práva také chráněny. Tyto záležitosti rozhodně nejsou pouze součásti dávno uplynulé historie, příkladem za všechny budiž nacistické Norimberské zákony z roku 1935, jejichž dikce a dopad překonávají všechno co se zrodilo v hlavách těch nejantijudaističtějších papežů. Podobně krutě nakládal hitlerovský režim například také s homosexuály. Historickému, právně-teoretickému a sociálně-psychologickému podloží vzniku Norimberských zákonů bude v předmětu věnováno velké množství pozornosti.V současných liberálních demokraciích právní systémy a předpisy menšiny zpravidla chrání. Přílišná ochrana práv jedněch však může znamenat diskriminaci druhých. Současná tzv. pozitivní diskriminace zvaná v USA affirmative action je sice na jedné straně výrazem snahy o úspěšné začlenění menšin do společnosti a také reakcí na pocity historických prohřešků (např. vůči afroameričanům či indiánům), jež nepochybně mají svá opodstatnění, na straně druhé však vyvolává velké napětí ve společnosti. Přes nepochybně kladné výsledky pozitivní diskriminace se tak celá záležitost jeví jako sporná, neboť zpochybňuje ideál rovnosti jako takové.Ve výuce budou probírány konkrétní soudní rozhodnutí, zejména Evropského soudu pro lidská práva, ale i dalších mezinárodních či národních soudů. Relevantní budou především judikáty, které se nějakým způsobem dotýkají střetu univerzálního a partikulárního.Výuka probíhá formou přednášek, nad vybranými tématy probíhá diskuse. Zkouška z předmětu je ústní.

Literatura

Povinná:Jan Kosek. Právo (n)a předsudek. Doporučená:Bobek Michal, Boučková Pavla, Kühn Zděněk (eds.). Rovnost a diskriminace. Chazan Robert. Židé středověkého západního křesťanského světa. Fanel Jiří. Gay historie.

Požadavky

Zkouška je ústní, její součástí je debata nad tématem, které si student(ka) zvolil(a) pro svou úvahu. 

Garant

JUDr. Jan Kosek, Ph.D.

Vyučující

JUDr. Jan Kosek, Ph.D.