Předmět Příroda a člověk v holocénu (MB120P11)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MB120P11 - Příroda a člověk v holocénu, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Blok 1: Úvod k přednášce. Kvartér a postavení holocénu v jeho rámci. Vývoj poznání kvartéru od nejstarších dob po současnost. Skrze výklad dějin kvartérní vědy osvětlíme základní fakta o kvartéru, jeho členění, změny klimatu a jejich příčiny, opěrný systém stratigrafie kvartéru, základní principy datování, metodu pylové analýzy, otázku tzv. "globálního oteplování". Blok 2: Kvartérní cyklus. Skrz teorii ideálního lesa osvětlíme proměny některých důležitých biomů Země v kvartérním cyklu. Na příkladech ze střední Evropy, Sibiře a SV Afriky si ukážeme, k jakým proměnám prostředí, bioty a lidské kultury docházelo mezi posledním vrcholným glaciálem a holocénem. Blok 3: Pozdní glaciál a starší holocén. Doba hlubokých proměn. Biostratigrafie pozdního glaciálu a holocénu. Klimatický chaos pozdního glaciálu. Evropa se zalesňuje. Poslední lovci a sběrači a jejich vliv na vegetaci a krajinu. Případová studie jezera Švarcenberk na Třeboňsku. Blok 4: Střední holocén. Osud travinné a keříčkové vegetace ve středním holocénu. Neolitizace. Quercetum mixtum - smíšené doubravy. Přirozené a antropogenní změny v lesích. Blok 5: Mladší holocén. Další vývoj pravěké kulturní krajiny ve střední Evropě. Vznik moderních typů lesa. Případová studie hradiště Vladař v západních Čechách. Na tomto případu mimo jiné uvidíme, jak vypadá konkrétní environmentálně archeologický výzkum. Celodenní terénní exkurze.
Literatura
Sem na SIS průběžně nahrávám powerpointové prezentace z přednášek. Základní čtení: Pokorný P. (2011): Neklidné časy. Dokořán, Praha. Sádlo J., Pokorný P., Hájek P., Dreslerová D., Cílek V. (2008): Krajina a revoluce. Významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny Českých zemí. 3. upravené vydání. Malá Skála, Praha. Ložek V. (2007): Zrcadlo minulosti. Česká a slovenská krajina v kvartéru. Dokořán, Praha. Ložek V. (2011): Po stopách pravěkých dějů. Dokořán, Praha. Poznámka k práci s literaturou: Zahraniční literatury je mnoho a často bude citována (zájemcům o hlubší vhled do specielní problematiky příslušnou literaturu doporučím a také poskytnu). Ke všeobecnému vhledu do probírané látky jsou doporučeny tituly domácí produkce pro jejich snadnou dostupnost. Číst můžete cokoliv z výše uvedeného, alespoň jednu z knih však důkladně (dle Vašeho vlastního výběru).
Požadavky
Zápočet: Za účast na přednáškách a exkurzi (exkurze proběhne na konci semestru). Jelikož přednáška proběhne v blocích, je účast skutečně nutná. Zkouška: V případě většího počtu uchazečů písemná, ve sporných případech doplněná o ústní. V případě menšího počtu studentů (pod 10) bude zkouška rovnou ústní. Testovány budou výhradně znalosti získané při přednáškách. Vypsány budou dva termíny.
Garant
doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D.