Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Předmět Příroda a člověk v holocénu (MB120P11E)

Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MB120P11E - Příroda a člověk v holocénu, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).

Top 10 materiálů tohoto předmětu

Materiály tohoto předmětu

Materiál Typ Datum Počet stažení

Další informace

Sylabus

Blok 1: Kvartér. Vývoj poznání kvartéru od nejstarších dob po současnost. Skrze výklad dějin kvartérní vědy osvětlíme základní fakta o kvartéru, jeho členění, změny klimatu a jejich příčiny, opěrný systém stratigrafie kvartéru, základní principy datování, otázku tzv. "globálního oteplování".Blok 2: Poslední kvartérní cyklus v Evropě. Princip pylové analýzy. Vývoj přírodních ekosystémů. Poslední interglaciál a jeho srovnání s holocénem. Poslední vrcholný glaciál. Svět "lovců mamutů" a jeho konec. "Klasická" a "kryptická" glaciální refugia. Klimatický chaos pozdního glaciálu a jeho důsledky. Hledání současných krajinných a vegetačních analogií v oblasti vnitřní Asie. Česká republika jako klíčový nástupní prostor postglaciální rekolonizace Evropy. Lesy starého holocénu a jim odpovídající současné analogie.Blok 3: Klíčové etapy postglaciálního vývoje vegetace a krajiny ČR. Vývoj kulturní krajiny a vliv člověka na naši přírodu. Paleoekologický význam mezolitické etapy vývoje společnosti. Osud travinné a keříčkové vegetace ve středním holocénu. Neolitizace. Vývoj pravěké kulturní krajiny ve střední Evropě. Přirozené a antropogenní změny v lesích. Vznik moderních typů lesa. Příklad z dnešního Turecka. Středověká kolonizace a vývoj kulturní krajiny až do současnosti. Holocénní vývoj krajiny v konkrétním území - příklady ze středních Čech.Blok 4 a 5: Případové studie. Konkrétní lokality v Čechách, na kterých se ukážou zajímavé detaily a na kterých uvidíme, jak vypadá paleoekologický výzkum. Pro zpestření ukázka výzkumu v SV Africe.Celodenní exkurze.

Literatura

Sem na SIS jsem nahrál nějaké soubory, ve kterých najdete základní čtení. Také powerpointové prezentace z minulého roku (LS 2011). Základní čtení: Pokorný P. (2011): Neklidné časy. Dokořán, Praha. Sádlo J., Pokorný P., Hájek P., Dreslerová D., Cílek V. (2008): Krajina a revoluce. Významné přelomy ve vývoji kulturní krajiny Českých zemí. 3. upravené vydání. Malá Skála, Praha. Ložek V. (2007): Zrcadlo minulosti. Česká a slovenská krajina v kvartéru. Dokořán, Praha. Ložek V. (2011): Po stopách pravěkých dějů. Dokořán, Praha. Poznámka k práci s literaturou: Zahraniční literatury je mnoho a často bude citována. Doporučeny jsou však výhradně tituly současné domácí produkce pro jejich snadnou dostupnost. Číst můžete cokoliv z toho, alespoň jednu z uvedených knih však důkladně. Schopnost práce se zahraniční literaturou bude vysoce oceněna.

Požadavky

Zápočet: Za účast na přednáškách a exkurzi. Jelikož přednáška proběhne v pěti blocích, je účast skutečně nutná.Zkouška: Písemná, doplněná krátkou ústní. Testovány budou výhradně znalosti získané při přednáškách a čtením studijního textu "Neklidné časy". Vypsány budou dva termíny.

Garant

doc. Mgr. Petr Pokorný, Ph.D.