Předmět Molekulární mechanismy regulace buněčného cyklu (MB150P84)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MB150P84 - Molekulární mechanismy regulace buněčného cyklu, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
1. Přehled fází buněčného cyklu a jejich klíčové CDK/cyklin komplexy: G0-, G1-, S-, G2-fáze, mitóza, G1/S, G2/M, metafáze-anafáze přechod. 2. Mechanismy přímo regulující aktivitu a specifitu CDK: asociace s cykliny, fosforylační regulace, přirozené CDK proteinové inhibitory (CDKIs)3. Vstup do buněčného cyklu - přechod mezi G0 a G1: regulace exprese cyklinů D.4. Iniciace a průběh replikace: transkripční faktory E2Fs, pRb, komplexní regulace CDC25A, CDK2. Fenotyp CDK2 -/- myší - je CDK2 vůbec nutná pro buněčný cyklus?5. Karcinogeneze indukovaná onkogeny, myší experimentální modely onkogen indukované karcinogenéze 6. Vstup a průchod mitózou: regulace aktivity CDK1/cyklin B a význam fosforylace CDK1 substrátů (rozpad jaderné membrány, kondenzace chromozomů, výstavba mitotického spindlu, další mitotické kinázy (Plk, Aurora-A, PKB). Centrosom jako integrátor signálních drah regulujících vstup do mitózy. 7. Přechod z metafáze do anafáze: destrukce mitotických molekul zprostředkovaná APC/C E3-ubiquitin-ligasou, spindle assemble checkpoint8. Odpověď buňky na genotoxický stres: kontrolní body buněčného cyklu, p53-dependentní a p53-independentní odpověď, regulace stability CDC25A pomocí SCF E3-ubiguitin ligázy, regulace CDC25B a C, principiální rozdíly v regulacích CDC25A, B, C. Radiorezistentní DNA-syntéza 9. Meiotický buněčný cyklus: znovuzahájení meiózy, výstavba dělícího vřeténka, asymetrické dělení, MII-blok, oplození z pohledu buněčného cyklu, možné příčiny aneuploidie oocytů10. Potřebnost jednotlivých CDK kináz během savčího buněčného cyklu, jejich vzájemná zastupitelnost, tkáňově specifické funkce CDK.11. Uplatnění poznatků ze studia buněčného cyklu v léčbě nádorových onemocnění: inhibice CHK1, CDK4 - příklady možné selektivní inhibice proliferace buněk některých nádorů.
Literatura
Přednášky jsou založeny na přehledných článcích (reviews) a primárních vědeckých publikacích dostupných pro studenty přes web: http://www.iapg.cas.cz/cell-cycle/.
Požadavky
Zkouška je ústní. Student na začátku zkoušky obdrží písemně tři otázky, na přípravu je k dispozici cca 15 min, na vlastní zkoušku pak také cca 15 min.První otázka je zaměřena obecnější přehled v problematice. Druhá otázka je zaměřená na detailnější porozumění buněčné signalizace ve vztahu k regulaci buněčného cyklu. Třetí otázka je zaměřena na metodiky studia buněčného cyklu.
Garant
RNDr. Mgr. Petr Šolc, Ph.D.
Vyučující
RNDr. Mgr. Petr Šolc, Ph.D.