Předmět Základy parazitologie pro učitele (MB160P64)
Na serveru studentino.cz naleznete nejrůznější studijní materiály: zápisky z přednášek nebo cvičení, vzorové testy, seminární práce, domácí úkoly a další z předmětu MB160P64 - Základy parazitologie pro učitele, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Karlova v Praze (UK).
Top 10 materiálů tohoto předmětu
Materiály tohoto předmětu
Materiál | Typ | Datum | Počet stažení |
---|
Další informace
Sylabus
Přednáška vymezuje pojem parazitismu jako životní strategie. Zabývá se parazity důležitými pro humánní i veterinární medicínu (prvoci, helminti, členovci), ale i dalšími skupinami parazitů, a představuje tak parazitismus jako obecně biologický fenomén. Podává přehled o existujících životních strategií parazitů, o jejich biologii a rozšíření, o životních cyklech parazitů a o způsobech jejich přenosu mezi hostiteli. Zmíněny jsou i základní strategie přežití parazita v hostitelském těle a přednáška okrajově pojednává i o epidemiologii, symptomatice a patogenezi parazitárních nákaz, včetně možností terapie a prevence. Důraz je věnován i přenosu patogenních agens mezi hostiteli prostřednictvím různých biotických (např. vektoři, mezihostitelé) i abiotických faktorů prostředí a vysvětleny jsou i základní principy koloběhu různých patogenů v přírodě a jejich nebezpečí pro člověka. Přehled probíraných témat: Ekologie parazitismu a vztahy mezi organismy Diverzita parazitů, hostitelská specifita a koevoluce s hostitelem Ovlivnění hostitelů parazity Princip ohniskovosti nákaz, antroponotický a zoonotický způsob přenosu, šíření infekčních onemocnění přenášených krevsajícím členovci Nejdůležitější lidská infekční parazitární onemocnění, jejich původci, přenos, projevy, léčba a historický vývoj Biologie vybraných zástupců parazitů z řad helmintů (motolice, tasemnice a hlístice), prvoků a členovců Parazitoidi a jejich strategie překonání obrany (včetně imunitní) hostitele Hnízdní a sociální paraziti (ptáci, mravenci a včely) Parazitičtí obratlovci a parazitické rostliny Fytopatogenní organismy Hálkotvorní paraziti a ovlivnění fenotypu hostitele parazitickým organismem
Literatura
Paraziti a jejich biologie, Volf, Horák a kol. 2007, Triton Praha-Kroměříž Parazitismus, Votýpka, Varga 2003, IDM (http://www.biologickaolympiada.cz/ - Soutěž - Studijní materiály) Vládce parazit, Zimmer 2005, Paseka Podklady na: http://web.natur.cuni.cz/parasitology/vyuka/Zakladyuc14/
Požadavky
Zkouška je ústní. Student si připraví asi pětiminutovou prezentaci o parazitovi, kterého si vybere z přednášené látky. Dále popíše obrázek životního cyklu některého z probíraných parazitů (toho tentokrát volí zkoušející). Dále prokáže přehled o probírané látce (např. nejvýznamější paraziti pro člověka a hospodářská zvířata, dle jednotlivých hostitelů či typů přenosu apod.)Učební text: Paraziti a jejich biologie; materiály z prezentací k prednáškám.
Garant
doc. Mgr. Milena Svobodová, Dr.
Vyučující
doc. Mgr. Milena Svobodová, Dr.